Czy możliwe jest rozliczenie osoby za 2004 rok jako osoby samotnie wychowującej małoletnie dzieci, (...)

Czy możliwe jest rozliczenie osoby za 2004 rok jako osoby samotnie wychowującej małoletnie dzieci, jeżeli zawarła związek małżeński w dniu 04.12.2004 roku a wcześniej spełniała warunki do takiego rozliczenia ?

Wnioskiem z dnia 19.04.2005 r. wystąpiła Pani o interpretacje przepisu art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wniosku podała Pani, że do grudnia 2004 r. spełniała Pani warunki do uznania Pani jako osoby samotnie wychowujacej dziecko. W dniu 04.12.2004 r. zawarła Pani związek małżeński.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami) za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Stosownie do postanowień art. 6 ust. 4 pkt 1 wyżej powołanej ustawy, od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci małoletnie podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7. Z powyższych przepisów wynika, że dla preferencyjnego rozliczenia nie ma warunku, aby dziecko było wychowywane samotnie przez cały rok podatkowy.

Porady prawne

W świetle powyższego, jeżeli w 2004 r. spełniała Pani warunki osoby samotnie wychowującej dzieci do dnia zawarcia związku małżeńskiego, o których mowa w art. 6 ust. 5, może Pani dokonać rozliczenia rocznego w sposób przewidziany dla osób samtonie wychowujących dzieci.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika