Czy przysługuje prawo do opodatkowania 19% podatkiem liniowym usług wykonywanych na rzecz pracodawcy (...)

Czy przysługuje prawo do opodatkowania 19% podatkiem liniowym usług wykonywanych na rzecz pracodawcy ?

W związku z Pana pismem z dnia 07.07.2004 r., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje, co następuje:

Od 01.01.2004 r. osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych uzyskały możliwość wyboru opłacania podatku dochodowego:
- na dotychczasowych zasadach w zależności od wysokości uzyskiwanego dochodu według stawki 19%, 30% lub 40%, lub
- bez względu na wysokość uzyskiwanego dochodu według jednej stawki 19%.

Porady prawne

Możliwość opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą według skali podatkowej wynika z treści art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, iż dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba, że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Natomiast możliwość wyboru nowego sposobu opodatkowania, tj. według jednej 19% stawki wynika z zapisu:
- art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku obowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w roku podatkowym do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, w powiązaniu z:
- art. 30c ust. 1 ustawy, który stanowi, że podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wyboru 19% podatku liniowego podatnik musi jednak uwzględnić, że w myśl art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki mniemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik, lub, co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym przepisem, możliwości wyboru sposobu opodatkowania według stawki 19% zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy.

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma Pan prawo do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie 19% podatku liniowego, jeżeli w ramach działalności gospodarczej nie wykonuje Pan na rzecz pracodawcy czynności, które wykonuje, bądź wykonywał Pan w roku poprzedzającym rok podatkowy na jego rzecz w ramach stosunku pracy.


Referencje PG-2-415-1/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika