dotyczy warunku zamieszkiwania zawartego w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn

dotyczy warunku zamieszkiwania zawartego w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn

W związku z Pana pismem z dnia 10.10.2003 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje, co następuje:

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) w art. 10 ust. 1 określa, że źródłami przychodów są m.in.:
- działalność wykonywana osobiście,
- pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 13 pkt 9 przychodami z działalności wykonywanej osobiście są przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze. W art. 5a ust. 6 ustawa określa, że ilekroć w ustawie jest mowa o pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, z wyjątkiem działalności, o której mowa w art. 13. Natomiast art. 3 pkt 9 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej - rozumie się przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet, gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonujące taką działalność - do przedsiębiorców.

Porady prawne

W świetle powyższego przychody uzyskiwane z osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego, nawet, jeśli osoby je otrzymujące zarejestrowały działalność gospodarczą dokonując stosownego wpisu do ewidencji działalności, nie są przychodami z działalności gospodarczej. O zakwalifikowaniu aktywności zawodowej podatnika do działalności gospodarczej nie przesądza w tym przypadku również fakt wykonywania usług w zakresie zarządzania dla innych zleceniodawców i zatrudnianie osób trzecich, o ile zatrudnieni są pracownicy do czynności pomocniczych nie stanowiących istoty zawodu podatnika.

Za brakiem podstaw do rozliczania się z podatków jak inni przedsiębiorcy osób świadczących osobiście usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego lub w ramach umowy o podobnym charakterze, przemawia również treść art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten przewiduje możliwość pobrania przez płatnika (zleceniodawcę) zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik (zleceniobiorca) złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Powyższe wskazuje, że ustawodawca przewidział, iż umowy zlecenia jak i umowy o dzieło mogą być wykonywane zarówno osobiście, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Brak jest natomiast takiej możliwości w odniesieniu do osób wykonujących działalność na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze, co wprost stwierdza przepis art. art. 13 pkt 8 wykluczający ze swego zakresu działalność, o której mowa w pkt 9, czyli właśnie kontrakty menedżerskie.

W Pana przypadku nie mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, a w związku z tym nie ma Pan obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych i samodzielnego odprowadzania zaliczek od uzyskiwanych dochodów. Zaliczki na podatek powinien pobierać płatnik zgodnie z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika