Spółka z o. o. zwróciła się z zapytaniem w sprawie dotyczącej korekty kosztów i deklaracji rocznych (...)

Spółka z o. o. zwróciła się z zapytaniem w sprawie dotyczącej korekty kosztów i deklaracji rocznych w związku ze zwrotem zapłaconej składki na ubezpieczenie społeczne społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w latach 2003 - 2006 r.

Na podstawie art. 14 a par.1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a par.4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par.1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Sp. z o. o. we wniosku z dnia 12.04.2007 r. oraz piśmie uzupełniającym z dnia 08.06.2007 r. przedstawiła następujący stan faktyczny.
Spółka z o. o. w dniu 28.03.2007 r. otrzymała pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości nadpłaty na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego w kwocie 22.460,75 zł.
Od maja 2003 roku do lutego 2007 roku była liczona składka na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego w wysokości 2,53%. Spółka z o. o. otrzymała w 2007 roku kolejne pisma dotyczące skorygowania ubezpieczenia wypadkowego za kolejne lata.
Spółka z o. o. dokonała ww. korekty.
W związku z korektą ubezpieczenia wypadkowego i otrzymanym zwrotem składki Spółka z o. o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w indywidualnej sprawie dotyczącej korekty kosztów i deklaracji rocznych.
Jednocześnie we wniosku wyjaśniono, że od maja 2003 roku do sierpnia 2006 roku spółka działała jako spółka cywilna, natomiast we wrześniu 2006 r. przekształciła się w Spółkę z o. o.
Zdaniem Sp. z o. o. nastąpi obniżenie kosztów w 2007 r.
Mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na podstawie art. 12 ust. 3 ww. ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych, udzielonych bonifikat i skont.
Natomiast, zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Co do zasady, wydatki na opłacenie składek ZUS podlegają w całości zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wydatki te pozostają w związku z uzyskiwanymi przychodami.
W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym płatnik (spółka cywilna, następnie Sp. z o. o.) odprowadzała składki do ZUS-u. W związku z otrzymaną informacją o wystąpieniu nadpłaty, ponieważ błędnie była liczona składka na ubezpieczenie wypadkowe - Sp. z o. o. złożyła korekty deklaracji ZUS.
Zatem, w myśl ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwrot składek na ubezpieczenie społeczne stanowi przychód z tej działalności, gdyż składki te były uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż ww. stanowisko dotyczy tylko składek zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów zarówno w spółce cywilnej oraz w Sp. z o. o.
W złożonym piśmie uzupełniającym w dniu 13.06.2007 r. Sp. z o. o. wyjaśniła, że za okres działania spółki cywilnej składki na ubezpieczenie społeczne dotyczące wspólników spółki odliczane były w deklaracjach PIT -5 i zeznaniach rocznych od dochodu.
W związku z powyższym nadpłacona składka ZUS dotycząca wspólników spółki cywilnej powinna być rozliczona w zeznaniu rocznym za 2007 rok jako przychody z innych źródeł , ponieważ wynika to z art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)
Ustosunkowując się do wniesionego pytania w zakresie korekty kosztów i deklaracji rocznych w związku ze zwrotem zapłaconej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej za lata 2003 - 2006 - Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, iż stanowisko Sp. z o. o. w wyżej wymienionej kwestii zawarte w piśmie z dnia 12.04.2007 r. uzupełnionym pismem z dnia 08.06.2007 r. jest nieprawidłowe. Bowiem, zgodnie z wyżej powołanymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwrot składek na ubezpieczenie społeczne należy wykazać jako przychód z działalności gospodarczej.
Natomiast nadpłacona składka ZUS dotycząca wspólników spółki cywilnej odliczana od dochodu powinna być rozliczona w zeznaniu rocznym osoby fizycznej za 2007 rok jako przychody z innych źródeł.
Zgodnie z art. 14a par 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Na podstawie art. 14b par. 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika