Czy odpisane co miesiąc w koszty kwoty przybliżonej wielkości dodatkowego wynagrodzenia rocznego (...)

Czy odpisane co miesiąc w koszty kwoty przybliżonej wielkości dodatkowego wynagrodzenia rocznego stanowią koszty uzyskania przychodów?

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że Zakład zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.) wypłaca pracownikom jednorazowe dodatkowe wynagrodzenie roczne i obciąża kwotą wynagrodzenia koszty miesiąca grudnia roku, za który przysługuje. Wynagrodzenie to wraz ze składkami ZUS stanowi znaczącą pozycję kosztową, w związku z tym tym Podatnik zamierza zaksięgować przybliżoną wielkość dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ustaloną na podstawie dodatkowego wynagrodzenia roku ubiegłego, w koszty przyszłych okresów i co miesiąc przenosić w koszty bieżące 1/12 ustalonej kwoty. Z kolei w miesiącu grudniu Zakład chce rozliczyć różnicę między faktycznie ustaloną kwotą a dotychczasowymi kwotami zaliczonymi w koszty.

Porady prawne

Na tle takich okoliczności Podatnik występuje z zapytaniem, czy odpisane co miesiąc w koszty kwoty przybliżonej wielkości dodatkowego wynagrodzenia rocznego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?

Jednocześnie wyrażając własne stanowisko w sprawie Podatnik uważa, że comiesięczna kwota dodatkowego wynagrodzenia rocznego będzie stanowiła koszty uzyskania przychodów w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowej sprawie stwierdzić należy:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Z powyższej regulacji wynika jednoznacznie, że wyliczenia dochodu w danym roku podatkowym dokonuje się przez wyprowadzenie różnicy między sumą przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym a kosztami ich uzyskania poniesionymi w tymże roku podatkowym.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jest to ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów, według której dokonuje się kwalifikacji wydatków ponoszonych przez podatnika jako kosztów związanych z uzyskaniem przychodów.

Natomiast art. 15 ust. 4 powołanej ustawy wskazuje w jaki sposób należy dokonywać potrącenia wydatków uznanych za koszty uzyskania przychodów od tych przychodów. W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Przepis art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówi zatem o potrącaniu kosztów ?w roku podatkowym?.

Kierując się tym przepisem do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć między innymi te wydatki, które nie zostały jeszcze poniesione, ale dotyczą tego okresu i są zarachowane, to znaczy ściśle określone co do rodzaju i kwoty.

Z przedstawionego w piśmie Podatnika stanu faktycznego wynika, że kwota dodatkowego wynagrodzenia rocznego będzie znana w miesiącu grudniu 2004r. Nie ma więc możliwości określenia faktycznej wysokości wynagrodzenia rocznego w trakcie roku podatkowego, a można tylko posłużyć się jego przybliżoną wartością.

W związku z powyższym, w świetle przedstawionych wyżej przepisów prawa podatkowego uznać należy, iż brak podstaw do uznania za koszty uzyskania przychodów każdego miesiąca roku 2004 1/12 kwoty przybliżonego dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Przedmiotowe wynagrodzenie będzie stanowiło koszty uzyskania przychodów roku 2004 po zarachowaniu jego faktycznej kwoty, która zostanie wypłacona w 2005 roku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika