Czy mając uznaną przez lekarza orzecznika ZUS częściową niezdolność do pracy na okres trwały, (...)

Czy mając uznaną przez lekarza orzecznika ZUS częściową niezdolność do pracy na okres trwały, spowodowaną stanem narządu ruchu, podatnik ma prawo do odliczenia od dochodu wydatku poniesionego w 2003r. za pobyt na leczeniu sanatoryjnym?

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 26 ust. 7a pkt 6 w związku z ust. 7d i 7f ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), podstawę do obliczania podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. wydatków za pobyt na leczeniu sanatoryjnym. Warunkiem odliczenia ww. wydatku jest posiadanie przez osobę, której wydatek dotyczy m.in.:

  • orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub
  • decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową.

Ponadto zgodnie z art. 26 ust. 7b cytowanej ustawy ww. wydatek podlega odliczeniu od dochodu, jeżeli nie był finansowany ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Kas Chorych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie.

W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków.

Podstawą do odliczenia ww. wydatku jest posiadanie dowodu poniesienia tego wydatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika