Czy zaliczki otrzymane w związku ze świadczeniem usług turystycznych stanowią przychód podlegający (...)

Czy zaliczki otrzymane w związku ze świadczeniem usług turystycznych stanowią przychód podlegający opodatkowaniu?

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko Pana XX przedstawione we wniosku z dnia 29.06.2007 r., który wpłynął w dniu 29.06.2007 r. - o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych tj. w sprawie zaliczek otrzymanych w związku ze świadczeniem usług turystycznych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, między innymi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cyt. ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Pan XX we wniosku z dnia 29.06.2007 r. wyjaśnia, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu wypraw górskich i wypraw trekkingowych.
Aby zrealizować imprezę wnioskodawca uczestniczy osobiście w wyprawie lub na podstawie odrębnych umów wynajmuje do tego celu osoby, które prowadzą wyprawy lub pomagają w ich prowadzeniu. Do obowiązków wnioskodawcy należy nadzorowanie przebiegu wyprawy, wynajęcie odpowiednich osób na miejscu, zakup niezbędnych usług. W imieniu turysty Pan XX nabywa usługi na jego rzecz od innych podatników, osób fizycznych lub podmiotów gospodarczych.
Pan XX zwrócił się z zapytaniem czy otrzymaną zaliczkę należy wykazać jako przychód w kwocie brutto w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a jeżeli tak to, w jakim terminie, jeżeli usługa będzie wykonana np. w lipcu?
Zdaniem wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych ustawodawca nie określił szczegółowych procedur ustalania dochodu polegającej na świadczeniu usług turystycznych. Oznacza to, że przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży usług turystycznych przez podatnika prowadzącego księgę przychodów i rozchodów ma zastosowanie ogólna reguła wyrażona w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem dochodem z działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy a kosztami uzyskania tego przychodu, w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy, odpowiednio powiększona lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego.
Generalnie za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (art. 14 ust. 1 ustawy). Przy czym moment powstania przychodu z działalności gospodarczej szczegółowo regulują przepisy art. 14 ust.

Porady prawne
1c-1g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Otrzymanych zaliczek (przedpłat) na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie zalicza się do przychodów z pozarolniczej działalności (stanowi o tym art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy).
Wnioskodawca uważa, że zaliczki otrzymane na poczet realizacji usług turystycznych w następnych miesiącach nie będzie ewidencjonować w kolumnie 7 ? wartość sprzedanych towarów i usług podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
W omawianej sytuacji, zdaniem wnioskodawcy, przychód należny z działalności gospodarczej powstanie zatem dopiero w dniu wystawienia faktury VAT ?marża? za sprzedane usługi (art. 14 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z tą datą wnioskodawca będzie wpisywał jako przychód w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wynikający z faktury VAT ?marża? kwotę należności ogółem za sprzedaną usługę turystyczną, pomniejszoną o należny podatek VAT (ustalony od marży).
Stanowisko organu podatkowego
Na wstępie należy podkreślić, że z dniem 01.01.2007 r. przepisy art. 14 ust. 1f i 1 g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zostały uchylone.
Ponadto zauważa się, że przedmiotem niniejszego postanowienia jest udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zaliczek tj. czy otrzymaną zaliczkę w związku ze świadczeniem usług turystycznych należy uznać za przychód z działalności gospodarczej?
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Stosownie do art. 14 ust. 1c cyt. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (...).
Przepis ten należy stosować w pierwszej kolejności przed przepisami ogólnymi ustawy określającymi, co i kiedy jest przychodem. A zatem przychodami nie są otrzymane wpłaty zaliczkowe w postaci np.: zaliczek, zadatków, przedpłat, jeżeli nie są one zapłatą za wykonane świadczenie a jedynie stanowią przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń w zakresie usług.
Jak wynika z powyższego, w świetle obowiązujących przepisów, otrzymana zaliczka na poczet realizacji usług turystycznych nie stanowi przychodu należnego i nie podlega ewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Należy, zatem stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy, w sprawie zaliczek otrzymanych w związku ze świadczeniem usług turystycznych jest prawidłowe
Niezależnie od powyższego, tut. organ podatkowy nadmienia, że zgodnie z przedstawionymi przepisami (art. 14 ust. 1 oraz 1c ustawy) podstawowym kryterium dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest moment wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi. W przypadku jednak, gdy usługę wykonano po wystawieniu faktury albo uregulowaniu należności momentem powstania obowiązku podatkowego jest dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Generalnie, co do zasady, w przypadku świadczenia usług turystycznych momentem uzyskania przychodu jest moment wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności i z tą datą uzyskany przychód (pomniejszony o należny podatek o towarów i usług) podlega zaewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika