Czy żona prowadząca działalność gospodarczą może zatrudnić w ramach stosunku pracy swojego współmałżonka?

Czy żona prowadząca działalność gospodarczą może zatrudnić w ramach stosunku pracy swojego współmałżonka?

Odpowiadając na pisma z dnia 11.02 2004 r. i 24.02.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając w oparciu o art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, co następuje:

Przepisy prawa pracy nie przeciwstawiają się zatrudnieniu w ramach stosunku pracy członków rodziny; nie zakazuje tego również ustawa o działalności gospodarczej. A zatem nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą zawierały takie umowy o pracę ze współmałżonkami. Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych wynagrodzenia wypłacane przez podatnika małżonkowi lub jego małoletnim dzieciom, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Porady prawne

Stosowanie tej zasady jest niezależne od formy prawnej świadczenia pracy tj. na podstawie umowy o pracę czy na zlecenie. Jeżeli jeden z małżonków będzie otrzymywał wynagrodzenia ze stosunku pracy, to przy wypłacie wynagrodzenia płatnik będzie obowiązany zgodnie z art. 31 i art. 38 powołanej ustawy obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz przekazać ją w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru. Odpowiednio przy wypłatach z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło płatnik musi potrącić podatek i odprowadzić go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika. Zapłata podatku od tych wynagrodzeń nie oznacza jednak uznania ich za koszty uzyskania przychodu.

Po upływie roku podatkowego podatnik obowiązany będzie złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym wg ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika