Czy podlega zwolnieniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód (...)

Czy podlega zwolnieniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód uzyskany przez małżonków ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład małżeńskiej wspólności majątkowej, w części przeznaczonej przez oboje małżonków na remont budynku mieszkalnego będącego składnikiem majątku odrębnego męża?


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. źródłami przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i ww. praw majątkowych przed upływem 5-ciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Porady prawne

Podatek od przychodu z odpłatnego zbycia wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8, lit. a ? c praw ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 proc. uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dnia od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e (art. 28 ust. 2a ww. ustawy).

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c:

  1. w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
  2. w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem,

Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e, podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:

  1. od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,
  2. począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (art. 28 ust. 3 i 4 ww. ustawy).

W niniejszym przypadku małżonkowie dokonali sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład małżeńskiej wspólności majątkowej i uzyskane środki przeznaczyli na remont budynku mieszkalnego będącego składnikiem majątku odrębnego męża.

Stosownie do uregulowań zawartych w art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). W myśl art. 32 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje z małżonków lub przez jednego z nich.

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku (art. 35 kro).

W związku z powyższym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład wspólności ustawowej również stał się składnikiem tej wspólności i zgodnie z art. 35 kro nie podlega podziałowi w trakcie trwania związku małżeńskiego.

Wobec niemożności ustalenia w trakcie trwania związku małżeńskiego udziałów małżonków w przychodzie uzyskanym ze sprzedaży nieruchomości, należy w celu ustalenia podstawy opodatkowania kwotę przychodu uzyskanego przez małżonków z tej sprzedaży pomniejszyć o poniesione przez nich wydatki na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e, w tym przypadku o wydatki poniesione na remont budynku mieszkalnego.

Skoro nie można ustalić udziału małżonków w osiągniętym przychodzie bez znaczenia jest, że budynek stanowi majątek odrębny tylko jednego z małżonków. Tak bowiem jak nie można ustalić udziału w osiągniętym przychodzie, tak również nie można ustalić udziału w ponoszonych wydatkach.

W związku z powyższym w niniejszym przypadku opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym będzie podlegała różnica pomiędzy osiągniętym przychodem ze sprzedaży nieruchomości, a wydatkami poniesionymi na remont budynku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika