Czy podatnik będący właścicielem lokalu mieszkalnego, osiaga przychody z najmu, jeżeli odstąpił (...)

Czy podatnik będący właścicielem lokalu mieszkalnego, osiaga przychody z najmu, jeżeli odstąpił ten lokal osobom obcym tylko w zamian za pokrywanie przez nie kosztów związanych z używaniem tego lokalu ( czynsz i opłaty za media), co wynika z zawartej umowy?

Zgodnie z wyjaśnieniem Ministra Finansów przedstawionym w piśmie z dnia 18.03.2004 r. nr PB 2/MK/RB-033-050-132/04 przychodem w myśl z art. 11 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. i 2004 r. są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze.

Porady prawne

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami umowy najmu. W zawartej umowie najmu strony określają wysokość czynszu, który stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym przychód w rozumieniu podatkowym. Przychód z najmu, nie stanowiącego działalności gospodarczej, powstaje z chwilą faktycznego otrzymania czynszu lub postawienia czynszu do dyspozycji wynajmującego bez względu na formę opodatkowania podatkiem dochodowym.

Nie będą składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (np. opłaty związane z lokalem takie jak : czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energie elektryczną, oraz gaz, które nie są ustane ryczałtowo), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu ?świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń?, o których mowa w art. 11 ust. 1 w/w ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępniona osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1.

Zatem, jeżeli pan jako właściciel lokalu mieszkalnego, odstąpi bezpłatnie ten lokal znajomemu małżeństwu tylko w zamian za pokrywanie przez nie kosztów związanych z używaniem tego lokalu, takich jak opłacanie czynszu do spółdzielni, wpłaty na fundusz remontowy, opłaty za gaz, energie elektryczną, wodę, telefon i będzie to wynikało z zawartej umowy, to ponoszone przez te osoby wydatki związane z tym lokalem nie będą stanowiły u pana przychodu z najmu. Przychodem z bezpłatnego odstąpienia tego lokalu będzie dla pana wartość czynszowa, o której mowa w cyt. wyżej art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika