Czy właściciel lokalu użytkowego oddając ten lokal w użyczenie innej osobie fizycznej na cele prowadzenia (...)

Czy właściciel lokalu użytkowego oddając ten lokal w użyczenie innej osobie fizycznej na cele prowadzenia działalności gospodarczej zobowiązany jest do wykazania w zeznaniu przychodu z tego tytułu?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pismem z dn. 03.01.2003 r. podatniczka zawarła umowę użyczenia oddając biorącemu w użyczenie lokal użytkowy o powierzchni 38 m2 na cele prowadzenia działalności gospodarczej ? sklepu wielobranżowego. Zawarcie takiej umowy miało zrekompensować biorącemu w użyczenie utracone korzyści spowodowane zerwaniem wcześniej łączącej obie strony zawartej na okres 10 ? lat umowy najmu. Z treści umowy użyczenia nie wynika fakt bezpłatnego oddania w użyczenie, niemniej jednak z § 6 cyt. aktu wynika, iż w sprawach nie uregulowanych nin. umową stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego i innych powszechnie obowiązujących przepisów prawnych.

Porady prawne

Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Analizując treść zawartej umowy, stwierdzić należy, iż zawiera ona wszystkie cechy umowy użyczenia.

Po myśli z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. źródłem przychodów są nieruchomości i ich części.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Ustęp 2 cyt. przepisu stanowi jednakże, iż jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Ten przepis nie ma jednak zastosowania w sprawie, gdyż z przedłożonych dokumentów nie wynika, jakoby biorąca w użyczenie była członkiem Pani rodziny lub nieruchomość była przeznaczona na jeden z celów wymienionych w art. 16 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec czego podatniczka winna wykazać w 2003 r. przychód osiągnięty z oddanego w użyczenie lokalu w wysokości wartości czynszowej, stanowiącej równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy tego lokalu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika