Dotyczy możliwości skorzystania z preferencyjnej metody amortyzacji samochodu ciężarowego.

Dotyczy możliwości skorzystania z preferencyjnej metody amortyzacji samochodu ciężarowego.

Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu Pana wniosku z 16 maja 2007r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorzystania z preferencyjnej metody amortyzacji samochodu ciężarowego - stwierdza, iż Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N IE

Porady prawne

W myśl art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pismem z dnia 16 maja 2007 r. wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych.

Wypełniając dyspozycje art. 14a § 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawił Pan stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie. Zwrócił sie Pan z zapytaniem czy jako mały przedsiębiorca może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego auta zarejestrowanego jako auto ciężarowe, którego wartość nie przekracza 50 000 Euro.

Pana zdaniem - zgodnie ze zmianą art. 22k., ma Pan prawo dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego auta ciężarowego, oraz użytkować go w następnych latach podatkowych, aż do momentu sprzedaży. Ustosunkowując się do wniesionego zapytania, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, co następuje:

Stosownie do przepisu Art. 22a. ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: 1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, 2) maszyny, urządzenia i środki transportu, 3) inne przedmioty- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art.22k ust.7 powołanej ustawy obowiązującym od dnia 01 stycznia 2007 r. podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust.11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Małym podatnikiem - stosownie do przepisu art. 5a pkt 20 ustawy jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.Z informacji będących w posiadaniu tut. organu - na co zresztą wskazał Pan w piśmie wynika, że spełnił Pan warunki do uznania Pana za małego podatnika.

Dokonując analizy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych ( DZ.U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.) stwierdzono, że samochody ciężarowe znajdują się w grupie 7 tej klasyfikacji . W sytuacji zatem, gdy wartość tego samochodu - na co powołał się Pan w zapytaniu nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 50.000 euro i samochód ten zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych należy stwierdzić, że spełnił Pan warunki uprawniające do skorzystania z preferencyjnej metody amortyzacji wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej samochodu ciężarowego.

Jednocześnie tut. organ zauważa, że skorzystanie z preferencyjnej metody amortyzacji nie wpływa na sposób, czy okres użytkowania danego środka trwałego.Mając zatem na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz prawny przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że Pana stanowisko zawarte w powołanym na wstępie piśmie jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie ? stosownie do przepisu art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu.W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.


Referencje

ILPB1/415-367/08-2/AA, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika