Jak należy opodatkować dochody osiągnięte zarówno w Niemczech jak i w Polsce?

Jak należy opodatkować dochody osiągnięte zarówno w Niemczech jak i w Polsce?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie informacji dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej dochodów zagranicznych za lata 2001-2002, informuje co następuje:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zawiera dwie podstawowe zasady podatkowe. Pierwsza z nich określa, iż osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub których czasowy pobyt w Rzeczypospolitej Polskiej trwa w danym roku podatkowym dłużej niż 183 dni, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Zasada ta określana jest mianem zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego (art. 3 ust. 1 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2003 r.). Druga z zasad określa, iż państwo na terytorium którego znajduje się źródło przychodów, ma suwerenne prawo do opodatkowania podmiotów niebędących jej rezydentami podatkowymi w zakresie dochodów uzyskiwanych z tego źródła. Jest to zasada ograniczonego obowiązku podatkowego (art. 4 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2003 r.).

Porady prawne

Stosowanie obu tych zasad jednocześnie mogłoby prowadzić do przypadków, w których dochód podmiotu podlegałby opodatkowaniu w dwóch państwach. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania podpisywane są dwustronne międzynarodowe umowy o unikaniu podwójnegoopodatkowania i zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania, które regulują w sposób szczegółowy kwestie miejsca opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Taka umowa zostałą również podpisana w dniu 18 grudnia 1972 r. między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163, z 1982 r. Nr 1, poz. 1).W/cyt. umowa zawiera stosowne postanowienia dotyczące opodatkowania dochodów z pracy najemnej. Zgodnie z ogólną zasadą, wynagrodzenie rezydenta jednego państwa za pracę najemną - podlega opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca jest wykonywana w drugim państwie. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, wówczas wynagrodzenie otrzymane za pracę wykonaną w drugim państwie może być tam opodatkowane.

Stosownie do postanowieit art. 4 w/cyt. umowy - jeżeli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się państwach, wówczas stosuje się następujące zasady:
1) osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze,
2) jeżeli nie można ustalić, w którym Umawiającym się Państwie osoba ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze, albo jeżeli nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym Umawiającym się Państwie, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym zwykle przebywa.
Uznano, że ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze posiada Pan jak również Pana żona na terytorium Polski.Przedstawione przez Pana rozliczenia dochodów uzyskanych w Niemczech za lata 2001-2002 dokonane w Urzędzie Skarbowym w Niemczech wskazują, że w tamtejszyrn urzędzie opodatkował Pan tylko dochody uzyskane w tym kraju.

Natomiast, zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Warszawie dnia 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163, z 1982 r. Nr 1, poz. 1), (...) dochody zawodowych artystów, jak np. artystów scenicznych, filmowych, radiowych oraz telewizyjnych, jak też muzyków i sportowców z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności, mogą podlegać opodatkowaniu w tym z umawiających się państw, w którym wykonują oni te czynności.Niemniej jednak, przepis art. 21 ust. 1 lit. b cytowanej wcześniej umowy stanowi, iż podatek płacony według prawa Republiki Federalnej Niemiec i zgodnie z Umową od dochodów uzyskanych m.in. z działalności sportowej, pochodzących ze źródeł w Republice Federalnej Niemiec, zalicza się przy zachowaniu przepisów prawa podatkowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a zaliczeniu podatków zagranicznych na poczet podatków pobieranych w Polskiej Rzeczypospolitej udowej od tych dochodów.

Zatem, podatek zapłacony przez Pana za granicą od dochodów uzyskanych w latach 2001-2002 winien zostać odliczony od podatku należnego w Polsce, ale tylko do wysokości podatku przypadającego na dochód uzyskany za granicą (niniejsza zasada opodatkowania została prawidłowo zastosowana w wydanej przez tut. organ decyzji za rok 2001r. oraz w złożonym zeznaniu PIT-36 za 2002 rok.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika