Podatnik darował na rzecz dzieci nieruchomość, m.in. szklarnie, w których prowadzi działy specjalne. (...)

Podatnik darował na rzecz dzieci nieruchomość, m.in. szklarnie, w których prowadzi działy specjalne. Dzieci chcą udostepnić rodzicom powyższe szklarnie w formie bezpłatnego uzyczenia.

PISEMNA INFORMACJA O ZAKRESIE STOSOWANIA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO W INDYWIDUALNEJ SPRAWIE PODATNIKA, W KTÓREJ NIE TOCZY SIĘ POSTĘPOWANIE PODATKOWE LUB KONTROLA PODATKOWA ALBO POSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM ADMINISTRACYJNYM, UDZIELONA W TRYBIE ART.14A USTAWY Z DNIA 29 SIERPNIA 1997 ROKU ORDYNACJA PODATKOWA ( DZ.U. NR 137, POZ. 926 ZE ZMIANAMI)

Pismem z dnia 22 grudnia 2004 roku, (wpływ do tutejszego organu podatkowego dnia 28 grudnia 2004 roku), Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

Stan faktyczny:Podatnik darował na rzecz dzieci nieruchomość, którą stanowią m.in. szklarnie, w których prowadzi działy specjalne. Dzieci chcą udostępnić rodzicom powyższe szklarnie w formie bezpłatnego użyczenia.

Porady prawne

Stanowisko podatnika:Według podatnika powyższe świadczenie nie będzie stanowiło źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, bowiem przychodu z działów specjalnych produkcji rolnej nie stanowi wartość otrzymanych świadczeń w naturze. Również dla użyczającego wskazane świadczenie będzie wolne od podatku, bowiem nieruchomość zostanie udostępniona dla potrzeb członków rodziny.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje:

Z wniosku z dnia 22 grudnia 2004 r. wynika, iż w dniu 20 grudnia 2004 r. darował Pan z małżonką na rzecz dzieci nieruchomość , którą stanowi gospodarstwo rolne oraz szklarnie , w których prowadzą Państwo działy specjalne produkcji rolnej. W chwili obecnej nie mają Państwo tytułu prawnego do używania tych szklarni. Dlatego też dzieci chcą je udostępnić Państwu w formie bezpłatnego użyczenia.

Umowa użyczenia zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U.Nr 16, poz.93 ze zm.) jest umową nazwaną, gdzie użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Co do zasady, umowa użyczenia niesie za sobą skutki podatkowe dla obu stron umowy. Biorący rzecz w używanie otrzymuje bowiem świadczenie, którego wartość stanowi dla niego przychód, natomiast jeśli przedmiotem świadczenia jest nieruchomość, to również dający rzecz w używanie otrzymuje przychód w postaci tzw. wartości czynszowej zgodnie z art. 16 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.).

Stosownie do treści art.14 ust.2 pkt 8 ww. ustawy, do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń , obliczonych zgodnie z art.11 ust.2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do przepisu art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz.1514 ze zm.) do I grupy podatkowej zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Natomiast zgodnie z pkt 2 w/w przepisu do II grupy ? zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Jak wynika z powyższego wstępni ( rodzice ) oraz zstępni ( dzieci ) znajdują się w pierwszej grupie podatkowej, co powoduje, że okoliczność przekazania rodzicom przez dzieci nieruchomości do odpłatnego używania nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku.

Ponadto w myśl art. 16 ust.1 i 2 ww. ustawy w przypadku bezpłatnego odstąpienia nieruchomości do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej przychód z nieodpłatnego świadczenia ustala się również u właściciela nieruchomości, z wyjątkiem, gdy właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w sytuacji przedstawionej w piśmie z dnia 22 grudnia 2004 r. oddanie nieruchomości w używanie członkom rodziny nie powoduje konieczności ustalania wartości czynszowej, i w konsekwencji nie spowoduje powstania przychodu z nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa interpretacja dokonana jest dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania. Zatem zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego oraz prawnego może mieć wpływ na zakres obowiązków podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika