Czy w związku ze sprzedażą wydzielonych z nieruchomości działek budowlanych istnieje obowiązek (...)

Czy w związku ze sprzedażą wydzielonych z nieruchomości działek budowlanych istnieje obowiązek odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych?

Stan faktyczny wynikający z wniosku:
- w latach 1976-1980 Państwo Maria i Robert X nabyli ziemię rolną o powierzchni 1,4095 ha,
- w 2001 roku zmarł Pan Robert X, a spadek po nim nabyli: wdowa Maria X w 1/4 części oraz czterech synów po 3/16 części,
- w 2002 roku został przeprowadzony dział spadku, w ten sposób, że cały udział wynoszący 1/2 część opisanej nieruchomości, bez spłat nabyła Pani Maria X,
- w 2002 roku w wyniku zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w/w nieruchomość stała się terenem z możliwością zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,
- w 2004 roku ww. nieruchomość została podzielona na kilka działek.

Stanowisko podatnika:
Podatnik stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sytuacji nie jest zobowiązany do uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Porady prawne

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa (art. 14a § 3):
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) 1999 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest m. in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Podatek od tego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu i jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że w tym samym terminie podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) wyżej wymienionej ustawy (art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).Zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem działu spadku, uważa się datę w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela. Jeżeli w wyniku działu spadku takiej nieruchomości udział w niej się zwiększa, tj. przekracza udział nabyty uprzednio, to data działu spadku będzie również datą nabycia (w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o pod. doch. od osób fiz.) tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu działu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż:
- w latach 1976-1980 Pani Maria X nabyła wspólnie z mężem Robertem X nieruchomość, tak więc w latach 1976-1980 nabyła Pani prawo własności do połowy przedmiotowej nieruchomości,
- w drodze spadku po zmarłym mężu Pani Maria X nabyła prawo do 1/4 części nieruchomości stanowiącej drugą połowę nieruchomości należącej pierwotnie do zmarłego męża Roberta X, zaś czterej synowie prawo po 3/16,
- w wyniku działu spadku w 2002 roku, synowie zbyli prawa do spadku po zmarłym ojcu Robercie X, na rzecz matki.
W związku z powyższym zgodnie z przyjęta linią orzecznictwa za datę nabycia przez Panią Marię X, w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o pod. doch. od osób fizycznych:
* prawa własności do 1/2 części przedmiotowej nieruchomości, należy przyjąć lata 1976-1980,
* prawa własności do 1/8 części przedmiotowej nieruchomości ( 1/4 z 1/2 ) należy przyjąć datę nabycia spadku po zmarłym mężu Robercie X,
* prawa własności do 3/8 części przedmiotowej nieruchomości ( 3/4 z 1/2 ) należy przyjąć datę dokonania działu spadku, tj. 2002 rok.
Tak więc przychód uzyskany ze sprzedaży działek powstałych w wyniku podziału przedmiotowej nieruchomości jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych:
- w 1/8 części na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o pod. doch. od osób fizycznych, gdyż został nabyty w drodze spadku,
- w 1/2 części, z uwagi na fakt, iż okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o pod. doch. od osób fiz., dla udziału nabytego w latach 1976-1980 już minął.
Natomiast okres pięcioletni, o którym mowa w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) dla 3/8 części przedmiotowej nieruchomości rozpoczyna swój bieg od końca roku 2002.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika