Czy faktury dotyczące zakupu praw majątkowych może w całości wpisać w podatkowa księgę przychodów (...)

Czy faktury dotyczące zakupu praw majątkowych może w całości wpisać w podatkowa księgę przychodów i rozchodów w koszty działalności ? Według podatnika stanowią one koszty uzyskania przychodów i są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 15.11.2006 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 15.11.2006 roku podatnik wystąpił o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest on producentem energii elektrycznej. Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 10.04.1997 roku Prawo Energetyczne (Dz. U. Nr 153 poz. 1504 ze zmianami) przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub jej obrotem i sprzedające tę energię odbiorcom końcowym, przyłączonym do sieci na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jest zobowiązane, w zakresie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 9 :

Porady prawne
  1. uzyskać i przedstawić do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa pochodzenia, o którym mowa w art. 9e ust. 1 (potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii jest świadectwo pochodzenia tej energii), albo
  2. uiścić opłatę zastępczą, obliczoną w sposób określony w ust. 2.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 19.12.2005 roku w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej oraz zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii (Dz. U. Nr 261, poz. 2187 ze zm.) w § 3 stanowi, że obowiązek uzyskania i przedstawienia Prezesowi URE do umorzenia świadectw pochodzenia albo uiszczenia opłaty zastępczej uznaje się za spełniony, jeżeli za dany rok udział ilościowy sumy energii elektrycznej wynikającej ze świadectw pochodzenia, które przedsiębiorstwo energetyczne przedstawiło do umorzenia, lub z uiszczonej przez przedsiębiorstwo energetyczne opłaty zastępczej, w wykonanej całkowitej rocznej sprzedaży energii elektrycznej przez to przedsiębiorstwo odbiorcom końcowym, wynosi nie mniej niż 3,6% w 2006 roku. W wykonaniu tych przepisów podatnik nabył świadectwa pochodzenia energii z odnawialnych źródeł w wysokości 3,6% energii sprzedanej. Ponadto zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9.12.2004 roku w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku zakupu energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła (Dz. U. Nr 267, poz. 2657) podatnik jest zobowiązany do zakupu energii elektrycznej ze skojarzonych źródeł energii w wysokości 15% całkowitej rocznej sprzedaży energii elektrycznej w 2006 roku. Poniesione w związku z tym koszty podatnik musi uwzględnić w kalkulacji kosztów zakupu energii planowanych na okres obowiązywania nowej taryfy na 2007 rok.

W związku z tym podatnik pyta czy faktury dotyczące zakupu praw majątkowych może w całości wpisać w podatkowa księgę przychodów i rozchodów w koszty działalności. Według podatnika stanowią one koszty uzyskania przychodów i są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1. Z definicji tej wynika, że między poniesionymi wydatkami, a osiągniętym przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Ponieważ poniesione wydatki nie zostały wyszczególnione w art. 23 ust. 1, jednocześnie obowiązek ich poniesienia nakładają na podatnika przepisy prawa i mają one związek z uzyskiwanymi przychodami, stanowią koszty uzyskania przychodów.

W związku z powyższym stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika