Czy istnieje mozliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej w pdof w zwiazku z zakupem w 2005r. lokalu (...)

Czy istnieje mozliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej w pdof w zwiazku z zakupem w 2005r. lokalu mieszkalnego, za środki pieniężne pochodzące z likwidacji książeczki mieszkaniowej oraz czy ulga ta będzie możliwa do odliczania w latach następnych ?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 maja 2006 r., uzupełnionego w dniu 22 czerwca 2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie możliwości skorzystania z ulgi w związku z zakupem lokalu mieszkalnego za środki pieniężne pochodzące z likwidacji książeczki mieszkaniowej, stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana na tle przedstawionego stanu faktycznego sprawy jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2006 r. złożył Pan w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Opolu wniosek, uzupełniony następnie w dniu 22 czerwca 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym w dniu 9 grudnia 2005 r. nabył Pan na rynku wtórnym lokal mieszkalny. Przedmiotowy lokal, jak pisze Pan we wniosku, został zakupiony ze środków pieniężnych pochodzących z książeczki mieszkaniowej, zlikwidowanej w dniu 30 stycznia 2006 r.

W związku z powyższym zwrócił się Pan do tut. urzędu z zapytaniem czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z zakupem ww. lokalu mieszkalnego za środki pieniężne pochodzące z likwidacji książeczki mieszkaniowej oraz czy ulga ta będzie możliwa do odliczenia w latach następnych ponieważ obecnie jest Pan osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku i nie ma Pan żadnych dochodów.

We wniosku zajął Pan stanowisko, iż może odliczyć zakup lokalu mieszkalnego w zeznaniu podatkowym za 2005 r., a jeżeli nie w roku 2005 lub bieżącym to w latach następnych w momencie uzyskania przez Pana dochodów.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, stwierdza co następuje.

Z dniem 1 stycznia 2002 r. uchylona została 'duża' ulga budowlana - czyli ulga polegająca na odliczeniu od podatku wydatków poniesionych, między innymi, na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub przedsiębiorcy budowlanego. Ulga ta była do tego czasu przewidziana w przepisie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Jednakże zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 21 listopada 2001 r. (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), osoby, które rozpoczęły już inwestycje mieszkaniowe przed 1 stycznia 2002 r. (a więc nabyły prawo do ulgi) i poniosły wydatki związane z tą inwestycją mogły te wydatki odliczać na zasadach obowiązujących do końca 2001 r. Dotyczyło to jednak wyłącznie wydatków poniesionych do końca 2004 r., tak więc wydatki poniesione w 2004 r. były ostatnimi wydatkami, które można było odliczyć w ramach dużej ulgi budowlanej.

A zatem obowiązujące w 2005 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej na zakup lokalu mieszkalnego. W związku z powyższym w zeznaniu podatkowym za 2005 r. jak również w latach następnych nie może Pan skorzystać z odliczenia zakupionego w 2005 r. lokalu mieszkalnego. Bez znaczenia dla możliwości skorzystania z przedmiotowego odliczenia jest również fakt, iż środki pieniężne, za które nabył Pan przedmiotowy lokal pochodziły z likwidacji książeczki mieszkaniowej.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że jedyną z ulg mieszkaniowych, która obowiązywała do końca 2005 r. (przepisy dotyczące tej ulgi zostały co prawda z dniem 1 stycznia 2004 r. uchylone, lecz przepisy ustawy zmieniającej nakazują odpowiednie stosowanie uchylonych przepisów do końca 2005 r.) i korzystanie z której jest możliwe po spełnieniu warunków określonych w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., jest ulga z tytułu remontu lub modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego oraz tytułu wpłat na fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Przepisy nie przewidują ograniczenia okresu przez który możliwe jest odliczanie nieodliczonych w poprzednich latach podatkowych wydatków. A zatem w przypadku skorzystania przez Pana z ulgi remontowej, która nie zostanie odliczona od podatku za 2005 rok z uwagi na brak dochodów, może być realizowana w ramach praw nabytych w latach następnych, aż do pełnego jej wykorzystania.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu faktycznego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli płatnik, podatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

Zażalenie, zgodnie z przepisami art. 236 § 2 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem ar. 222 Ordynacji podatkowej, zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika