Jakie obowiązki podatkowe powstaną w przypadku wniesienia przez podatnika aportem do spółki kapitałowej (...)

Jakie obowiązki podatkowe powstaną w przypadku wniesienia przez podatnika aportem do spółki kapitałowej prawa wieczystego użytkowania gruntu lub użyczenia spółce prawa do nieodpłatnego używania nieruchomości w zamian za udziały lub akcje w spółce?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - poczynając od 2001 r. - za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W myśl art. 17 ust. 1a pkt 1 cyt. wyżej ustawy przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu zarejestrowania spółki albo wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Koszty uzyskania przychodów ustala się w tym przypadku na podstawie art. 22 ust. 1e ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część -na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów- ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości:

    - wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami,pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne (pkt 1),
    - faktycznie poniesionych, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki (pkt 3).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 i cyt. ustawy jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1e. Natomiast nie ma tu zastosowania przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym w przypadku wniesienia przez osobę fizyczną do nowo tworzonej spółki kapitałowej aportem prawa do wieczystego użytkowania nieruchomości w zamian za akcje bądź udziały może wystąpić po stronie wnoszącego zobowiązanie podatkowe.

Zasady opodatkowania dochodów uzyskanych z ww. tytułu oraz obowiązki podatnika reguluje art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto zdaniem organu podatkowego, użyczenie spółce prawa do nieodpłatnego używania nieruchomości nie może rodzić skutków w postaci objęcia udziałów na czas określony tj. na czas nieodpłatnego użyczenia, stąd tut. organ podatkowy w tym zakresie się nie wypowiada.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika