Spółka cywilna nie posiada zdolności kredytowej, w związku z czym, każdy ze wspólników zamierza (...)

Spółka cywilna nie posiada zdolności kredytowej, w związku z czym, każdy ze wspólników zamierza zaciągnąć kredyt indywidualnie w celu zakupu samochodu osobowego. Zakupione za kredyt samochody zostaną przekazane przez wspólników do używania w spółce cywilnej, w celu wykorzystania ich do nauki jazdy.
Czy Spółka z tytułu użytkowania ww. samochodów uzyska przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń i czy wydatki związane z eksploatacją samochodów Spółka będzie mogła w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

W związku z tym przepisem należy stwierdzić, że w przypadku, gdy wspólnicy oddadzą Spółce samochody w bezpłatne używanie, to uzyska ona z tego tytułu nieodpłatne świadczenie - zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej.

Porady prawne

Według art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 46 wynika, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika ? w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Ust. 5 tegoż art. 23 stanowi m. in., iż przebieg pojazdu o którym mowa w ust. 1 pkt 46 powinien być udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, obowiązana jest osoba używająca ten pojazd. W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. W ust. 7 art. 23 ustawodawca określił dane które powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu.

Reasumując powyższe w przypadku, gdy Spółka ponosi wydatki związane z używaniem dla celów prowadzonej działalności gospodarczej samochodów osobowych, które nie są wprowadzone do ewidencji środków trwałych, wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów tylko w tej części, która nie przekracza wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu - podaną w ewidencji pojazdu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika