Sposób opodatkowania honorarium wypłacanego dyrygentowi zamieszkałemu w Finlandii.

Sposób opodatkowania honorarium wypłacanego dyrygentowi zamieszkałemu w Finlandii.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 22 lipca 2004 r. nr 1414/VII/04, w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych dotyczących sposobu opodatkowania honorarium wypłacanego dyrygentowi zamieszkałemu w Finlandii, wyjaśnia.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zmianami/ osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Porady prawne

W omawianym przypadku honorarium dyrygenta będącego obywatelem Finlandii (mającego tam miejsce zamieszkania) będzie stanowiło przychód, o którym mowa w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tzn. z osobiście wykonywanej działalności artystycznej.

Natomiast stosownie do treści art. 29 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek w wysokości 20% pobiera się, od uzyskanych na terytorium Polski przez osoby fizyczne, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 ustawy oraz odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.

Jak wynika z wniosku umowa została zawarta z dyrygentem zamieszkałym w Finlandii. A zatem kwestię opodatkowania dochodów za pracę wykonywaną na terenie Polski przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Finlandii regulują przepisy umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej z Rządem Republiki Finlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Helsinkach dnia 26 października 1977 roku ( Dz. U. z 1979 r. Nr 12, poz. 84 ze zm. ). Działalność w tym zakresie w świetle cytowanej wyżej umowy ? traktowana jest odrębnie.

Zgodnie z treścią art. 17ust. 1 ww. umowy, bez względu na postanowienia artykułów 14 i 15 dochody uzyskiwane przez artystów, na przykład artystów scenicznych, filmowych, radiowych lub telewizyjnych, jak też muzyków i sportowców, z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym wykonują oni te czynności.

Zwrócić tu należy szczególną uwagę na to, że umowa zawiera sformułowanie, że działalność ?może? być opodatkowana w tym Umawiającym się Państwie, w którym wykonywane są te czynności, co nie oznacza bynajmniej możliwości wyboru ? jak to jest nieraz błędnie rozumiane. Sformułowanie to oznacza natomiast, że państwo w którym wykonywane są te czynności, ma prawo opodatkować taki dochód, jeżeli na podstawie przepisów tego państwa ten dochód podlega w tym państwie opodatkowaniu, co w tym przypadku oznacza, że muszą być opodatkowane w Polsce.

Ponadto należy pamiętać, że podstawą do prawidłowego zakwalifikowania opodatkowania jest ustalenie miejsca zamieszkania podatnika.
Zastosowanie umowy o zapobieganiu podwójnego opodatkowania jest możliwe wyłącznie po udokumentowaniu przez podatnika jego miejsca zamieszkania za granicą.

W konsekwencji płatnik obowiązany jest na podstawie art. 29 i art.41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? obliczyć i pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% przychodu uzyskanego przez dyrygenta.
Ponadto w myśl art. 42 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, należy przekazać go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, przesyłając jednocześnie deklarację PIT-8A oraz w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przekazać informację IFT-1R podatnikowi i urzędowi skarbowemu, kierowanemu przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika