Kwestia odliczenia kosztów uzyskania (wartości wniesionych udziałów) od otrzymanej wartości części (...)

Kwestia odliczenia kosztów uzyskania (wartości wniesionych udziałów) od otrzymanej wartości części majatku likwidowanej spółki z o.o.

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 września 2006, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że stanowisko przedstawione przez jednostkę w kwestii odliczenia kosztów uzyskania (wartości wniesionych udziałów) od otrzymanej wartości części majątku likwidowanej spółki z o.o. - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 27 września 2006 roku , jednostka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w kwestii odliczenia kosztów uzyskania (wartości wniesionych udziałów) od otrzymanej wartości części majątku likwidowanej spółki z o.o. .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka z o.o. ulega likwidacji. Osoby fizyczne, które ją założyły wniosły z prywatnych, już opodatkowanych dochodów, udziały na pokrycie kapitału założycielskiego. Obrót tym kapitałem w okresie działania spółki generował zyski, od których spółka odprowadzała podatek dochodowy. W momencie likwidacji majątek spółki, po spłaceniu wszelkich zobowiązań wobec wierzycieli oraz podatków, ulegnie podziałowi między udziałowców.
Wątpliwość jednostki budzi kwestia, czy udziałowiec od przychodu związanego z podziałem majątku likwidowanej spółki może odliczyć koszty jego uzyskania w postaci wartości wniesionych udziałów.

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzedza jej rozwiązanie ( art. 272 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 286 ksh podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli następuje po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Majątek ten dzieli się miedzy wspólników w stosunku do ich udziałów, chyba że umowa spółki określiła inne zasady podziału majątku. Osoba fizyczna może zatem otrzymać środki trwałe i towary handlowe, które pozostają po zaspokojeniu wierzycieli likwidowanej spółki.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity ? Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ) źródłami przychodów są m. in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt.4 lit. c tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. podział majątku likwidowanej spółki ( spółdzielni ).

Stosownie do przepisu art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ( przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.
A zatem wszelkie środki otrzymane przez osobę fizyczną w związku z likwidacją spółki będą stanowić dochód (przychód) podatnika z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowej sytuacji nie mają zastosowania przepisy art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z treścią tego artykułu dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem nadwyżka przychodu nad kosztami uzyskania przychodu stanowi dochód z umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W niniejszej sprawie nie mamy do czynienia z umorzeniem udziałów, tylko z otrzymaniem wartości majątku w związku z likwidacją spółki kapitałowej. Podkreślić należy, iż w przypadku umorzenia udziałów podmiot, czyli spółka, istnieje nadal w przeciwieństwie do likwidacji, zatem nie można tu mówić o dochodzie z umorzenia udziałów.
Ustawodawca wyraźnie wskazał, iż dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej ( wyżej cyt. art. 24 ust. 5 pkt 3 updof ) i nie stwierdza, iż dochód z tego tytułu należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu. Co więcej, w art. 30a ust. 6 tej ustawy wyraźnie stwierdzono, ze zryczałtowany podatek od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Zatem cała wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki z o.o. jest dochodem ( przychodem) podatnika opodatkowanym 19% podatkiem na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ten zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% pobiera się od przychodu uzyskanego w związku z likwidacją spółki z o.o. bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów ( art. 30a ust. 6 updof). Stosownie do treści art. 30a ust. 7 tej ustawy, dochodów ( przychodów) tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 tej ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 updof, płatnicy ( tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności), są obowiązani pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych. Stosownie zaś do treści art. 42 ust. 1 tej ustawy, płatnicy przekazują kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek ? na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (w tym przypadku jest to PIT-8A).

Wolą ustawodawcy było opodatkowanie przychodów osiągniętych z tytułu otrzymania wartości majątku w związku z likwidacją osoby prawnej 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe tut. organ nie podziela stanowiska płatnika zawartego w ww. wniosku.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta a jest wiążąca dla organów podatkowych i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy. Jeżeli podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie, zgodnie z przepisami art. 236 § 2 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika