Dotyczy możliwości skorzystania z indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

Dotyczy możliwości skorzystania z indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 20 marca 2007r dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii możliwości skorzystania z indywidualnej stawki amortyzacyjnej stwierdza, iż stanowisko Pana jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Pismem z dnia 20 marca 2007r. wystąpił Pan o interpretacje przepisów podatkowych.Wypełniając dyspozycje art. 14a § 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawił Pan stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie.

Porady prawne

Wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą i jednym z przedmiotów tej działalności jest kupno i wynajem nieruchomości na własny rachunek. Pana pytanie dotyczy rozstrzygnięcia następującej kwestii, czy w odniesieniu do nabytego przez Pana lokalu niemieszkalnego przeznaczonego do najmu innej firmie do działalności gospodarczej można zastosować indywidualną stawkę amortyzacji.Pana zdaniem przepis art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwość taką przewiduje. Ustalając indywidualną stawkę amortyzacyjną należy - Pana zdaniem - określić jak długo poprzedni właściciele używali w/w lokal, ale bez konieczności ustalania, czy i jak długo używany on był przez nich jako lokal mieszkalny czy niemieszkalny. Ustosunkowując się do Pana zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Stosownie do przepisu art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( DZ.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż dla budynków (lokali) niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5 % - 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Z powołanego przepisu wynika, iż jest Pan uprawniony do skorzystania z indywidualnej stawki amortyzacyjnej na zasadach określonych w powołanym powyżej przepisie art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż Pana stanowisko dotyczące przedmiotowej sprawy, zawarte w piśmie z dnia 20 marca 2007 r. jest prawidłowe.Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie ? stosownie do przepisu art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu.W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej, zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika