Czy posiadając zaświadczenie, że pojazd spełnia wymogi określone w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku (...)

Czy posiadając zaświadczenie, że pojazd spełnia wymogi określone w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz stosowną adnotację w dowodzie rejestracyjnym, mogę zaliczyć samochód do pojazdów cięzarowych również w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2007 r. zakupił Pan na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód ciężarowy o ładowności poniżej 3,5 tony. Po zakupie przeprowadzone zostały dodatkowe badania techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów. W wyniku tego badania uzyskał Pan zaświadczenie, że pojazd spełnia wymogi określone w art. 86 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), odmówiono natomiast wydania zaświadczenia, że spełnione zostały wymogi określone w art. 5a pkt 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Pracownicy stacji argumentowali odmowę wydania takiego zaświadczenia tym, że nic nie wiedzą o konieczności wydawania takich zaświadczeń i nie mają stosownych przepisów na podstawie których mieliby je wydawać. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) przewiduje w art. 81 ust. 8 pkt 6 dodatkowe badanie techniczne dla pojazdu, dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Przepis ten nie został zaktualizowany pod kątem zmian przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym Pana wątpliwości dotyczą tego czy prawidłowo zaliczył Pan powyższy samochód do pojazdów ciężarowych na podstawie zaświadczenia, że pojazd spełnia wymagania określone w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym mimo braku zaświadczenia stwierdzającego bezpośrednio spełnianie przez samochód wymagań określonych w art. 5a pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z przedstawionym przez wnioskodawcę stanowiskiem, art. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że spełnienie wymagań określonych w art. 5a pkt 19 lit. a)-d) pozwalających na niezaliczenie pojazdu do samochodów osobowych stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego oraz stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Przepisy art. 5a pkt 19 cyt. ustawy są zbieżne z przepisami art. 86 ust. 4 ustawy od towarów i usług. Uważa więc Pan zatem, na podstawie posiadanego zaświadczenia, że pojazd spełnia wymagania art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym, że powyższy pojazd można zaliczyć do samochodów ciężarowych.
Przepis art. 5c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że w przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony spełnienie wymagań określonych w art. 5a pkt 19 lit. a)-d), pozwalających na niezaliczenie danego pojazdu samochodowego do samochodów osobowych, stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.
Powyższy obowiązek jest ściśle związany z koniecznością przeprowadzenia tych samych badań na potrzeby podatku od towarów i usług. Podkreślić należy, że jedno badanie jest wystarczające dla celów obu podatków. Nie trzeba więc przeprowadzać ponownych badań samochodu na potrzeby podatku dochodowego.
Zgodnie z przedłożonym zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu zakupiony przez Pana samochód marki Volkswagen typ T4 spełnia wymogi określone w art. 86 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług ? pojazd samochodowy, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozów ładunków.
W myśl art. 5a pkt 19 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi samochodu osobowego pojazd samochodowy, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków.
Zatem w świetle cyt. powyżej przepisów przedłożone zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu pozwala na niezaliczenie pojazdu do samochodów osobowych, a więc stanowi samochód ciężarowy.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika