Opodatkowanie dochodów osób zagranicznych pełniących funkcję członków zarządu Spółki z o.o. (...)

Opodatkowanie dochodów osób zagranicznych pełniących funkcję członków zarządu Spółki z o.o. zamieszkałych na terenie Niemiec.

W odpowiedzi na pismo z dnia 12 marca 2003 roku dotyczące udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów osób zagranicznych pełniących funkcję członków zarządu Sp. z o.o. Drugi Urząd Skarbowy W Opolu na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, iż zgodnie z przepisami art. 3 ust.1 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na postawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Porady prawne

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 i 5 ww. ustawy podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składów zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodów.

Przepisy ust. 1 ww. artykułu stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu od podatnika zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie za granica dla celów podatkowych, wydanego przez właściwą administracje podatkową (certyfikat rezydencji).

Na podstawie art. 15 umowy między PRL a RFN w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 18 grudnia 1972 roku wynagrodzenie, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (w Niemczech) osiąga z tytułu członkostwa w radzie zarządzającej Spółki, mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (w tym przypadku w Polsce), mogą być opodatkowane w drugim państwie czyli w Polsce.

Zatem kierując się powołaną umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, przedstawionym stanie faktycznym wynagrodzenie cudzoziemca podlega opodatkowaniu w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy ).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika