Czy wydatek na remont poniesiony przed otrzymaniem mieszkania można odliczyć w ramach ulgi na remont (...)

Czy wydatek na remont poniesiony przed otrzymaniem mieszkania można odliczyć w ramach ulgi na remont i modernizację ?

W dniu 03.11.2003 r. skierował Pan do tut. Organu wniosek o udzielenie pisemnej odpowiedzi w sprawie odliczeń wydatków z tytułu ulgi na remont budynku mieszkalnego w roku 2003. Budynek mieszkalny został przekazany Panu i Pana małżonce w formie darowizny ? umową darowizny z dnia 7.10.2003 r. Pierwsze prace remontowe w przedmiotowym budynku rozpoczął Pan już w maju 2003 r, z datami wcześniejszymi niż przekazanie budynku. Pana pytanie brzmi, czy możecie Państwo objąć ulgą na remont budynku mieszkalnego poniesione wydatki ? udokumentowane rachunkami wystawionymi przed dniem 7.10.2003 r.

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) organ podatkowy w odpowiedzi na Pana żądanie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w opisanej sprawie wyjaśnia.

Porady prawne

Zgodnie z art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 ? 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację ? zajmowanego na podstawie tytułu prawnego ? budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz na wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Z zacytowanego powyżej przepisu wynika, że warunkiem dokonania odliczenia wydatków na remont budynku mieszkalnego jest posiadanie tytułu prawnego do zajmowania tego budynku. Jeżeli przed zawarciem umowy darowizny nie posiadali Państwo innego tytułu prawnego do zajmowanego i remontowanego budynku mieszkalnego (np. umowy najmu, umowy użyczenia), zatem brak jest prawa do odliczenia wydatków poniesionych przez Państwa przed 7.10.2003 r. tytułem ulgi na remont budynku/lokalu mieszkalnego.

Wysokość wydatków na remont budynku/lokalu ustala się, zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 tej ustawy, na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, którymi mogą być wyłącznie faktury wystawione wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika