Czy wykonując pracę radcy prawnego na podstawie umowy o pracę w 2003 r. można w 2004 r. prowadzić (...)

Czy wykonując pracę radcy prawnego na podstawie umowy o pracę w 2003 r. można w 2004 r. prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej opodatkowaną 19% stawką, zgodnie z art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegaja obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez wzgledu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). W myśl art. 29 ust. 1 i 2 wyżej powołanej ustawy podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6 ? 9 <...> pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. Przepis ust. 1 stosuje się z uwzglednieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika, uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, zwanym dalej ?certyfikatem rezydencji?.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Urząd Miasta organizuje międzynarodową konferencję, na której prelegenci z Republiki Czeskiej będą wygłaszać referaty na podstawie zawartych umowy o dzieło. Honorarium ma wynosić równowartość 117 EURO netto, płatne częściowo ze środków własnych, częściowo ze środków funduszu PHARE.

Umowa o dzieło stanowi jeden z rodzajów działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 14 ust. 1 umowy zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 24 czerwca 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 47, poz. 189) dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje zwykle stałą placówka w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taka stałą placówką, to dochód może być opodatkowany w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce. Zgodnie z definicjami zawartymi w art. 3 ust. 1b tej umowy określenie ?Umawiające się Państwo? i ?drugie Umawiające się Państwo? oznaczają, zależnie od kontekstu, Republikę Czeską lub Polskę.

Zatem zgodnie z wyżej powołanymi przepisami honorarium wypłacone na podstawie zawartych umów o dzieło prelegentom z Republiki Czeskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu, w wysokości 20% przychodu, chyba że podatnik przedstawi certyfikat rezydencji. Wówczas od wypłaconego honorarium podatku nie pobierze się, a obywatele Republiki Czeskiej opodatkują osiągnięty dochód w miejscu zamieszkania.

Informuje się także, że w myśl art. 41 ust. 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w ust.

1 (m. in. osoby prawne) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5. Zgodnie z art. 42 ust. 1 cytowanej ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) ? na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, jeżeli płatnik jest osoba fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając jednocześnie deklaracje według ustalonego wzoru. Zatem w przypadku pobrania ryczałtu w wysokości 20% przychodu należy pobrany podatek wpłacić w terminie do 20 maja 2004 roku na konto tutejszego Urzędu Skarbowego, składając jednocześnie deklarację PIT-8A i wykazując w poz. 5 części C należności osób zagranicznych, wymienione w art. 29 ustawy.

Natomiast część honorarium finansowana z programu PHARE, pochodząca ze środków pomocowych Unii Europejskiej, które określa załączona do wniosku umowa grantowa dla zdecentralizowanego programu ?Zewnętrzna Pomoc Wspólnot Europejskich? będzie zwolniona od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) i b) cytowanej ustawy który stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym finansowanych ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, a podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika