Kwestia opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu najmu lokalu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Kwestia opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu najmu lokalu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 01 sierpnia 2006 roku, który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 02 sierpnia 2006 roku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu najmu lokalu zryczałtowanym podatkiem dochodowym stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości m.in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 tegoż art.14a składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do przedstawienia wyczerpującego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Porady prawne

W dniu 02 sierpnia 2006 roku do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu najmu lokalu mieszkalnego zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Jak wynika z treści przedmiotowego pisma oraz załączonej umowy z dnia 14 listopada 2005 roku zawarła Pani umowę najmu lokalu mieszkalnego położonego w XXX z firmą YYY. Umowa została zawarta na czas nieokreślony od 14 listopada 2005 roku. Rozwiązanie umowy nastąpiło z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia z dniem 31 maja 2006 roku. Następnie zamierza Pani z dniem 21 sierpnia 2006 roku zawrzeć nową umowę na wynajem niniejszego lokalu. Stroną umowy również będzie YYY lecz mieszkanie zostanie udostępnione nowemu lokatorowi.
Zdaniem Pani dochody uzyskane z tytułu najmu lokalu, w związku z podpisaniem drugiej, nowej umowy będzie Pani miała prawo rozliczyć zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Ze zgromadzonych dokumentów wynika, iż zarówno w roku 2005 jak i 2006 nie złożyła Pani oświadczenia o wyborze formy opodatkowania dochodów z ww. tytułu. W związku z powyższym dochody z ww. tytułu opodatkowane były podatkiem dochodowym według zasad ogólnych.

Z treści art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) wynika, że podatnicy osiągający dochody m.in. z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, są opodatkowani na zasadach ogólnych, chyba, że złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokona wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ust. 3 ww. artykułu mówi, że w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i nie złożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku), podatnik jest obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym tj. według zasad ogólnych.
Jednocześnie z art. 9 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy wynika, iż w sytuacji osiągania przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy bądź umów o podobnym charakterze, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego stwierdza się, iż z uwagi na nie złożenie w ustawowym terminie przedmiotowego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania oraz uzyskania w roku 2006 przychodu z najmu lokalu, nie ma Pani prawa do opodatkowania uzyskanych przychodów w roku 2006 zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ponadto informuje się, iż pomimo dwumiesięcznej przerwy spowodowanej rozwiązaniem pierwszej umowy najmu i zawarciem nowej uzyskiwane przychody pochodzą z tego samego źródła. W przedmiotowej sprawie bez znaczenia pozostaje fakt udostępnienia lokalu mieszkalnego innej osobie.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto w myśl przepisów art. 14b §1 i §2 ww. Ordynacji podatkowej nie jest dla Pani wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Pani i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art. 14a §4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 §2 pkt 1 tej ustawy wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika