Czy odsetki od kredytu prywatnego zaciągniętego na spłatę kredytu wykorzystanego na potrzeby działalności (...)

Czy odsetki od kredytu prywatnego zaciągniętego na spłatę kredytu wykorzystanego na potrzeby działalności gospodarczej stanowić będą koszt uzyskania przychodu?

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu , działając na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U . z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku spółki z dnia 27 września 2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu hipotecznego wykorzystanego na potrzeby działalności gospodarczej ? spłatę kredytu inwestycyjnego stwierdza, że stanowisko spółki przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Działając, zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, m.in., naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast, zgodnie z § 2 tegoż art. 14a, składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z dokumentów będących w posiadaniu tut. organu podatkowego oraz z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą ? Biuro Podróży, w ramach której świadczone są usługi transportowe autokarowe na terenie kraju i zagranicą. W dniu 13 maja 2002roku spółka cywilna zaciągnęła kredyt dewizowy, inwestycyjny w X na zakup środków trwałych autokarów: X a w dniu 03 maja 2003r. w X na zakup autokaru X. Przedmiotowe autokary ujęto w ewidencji środków trwałych, od ich wartości dokonywane są odpisy amortyzacyjne.

Z uwagi na ciągły wzrost kursu Euro oraz poważnymi awariami technicznymi i powstałymi zobowiązaniami finansowymi, spółka cywilna utraciła płynność finansową, co spowodowało niesystematyczne spłacanie rat kredytów. W konsekwencji nastąpiło przeterminowanie zobowiązań.

W celu zapobieżenia dalszym zadłużeniom oraz ewentualnej likwidacji firmy, spółka postanowiła pobrać kredyt hipoteczny / zastawiając swoje domy /, celem spłaty wcześniej pobranych kredytów inwestycyjnych. Umowę kredytu hipotecznego zawarto w dniu 31 marca 2005r. w X na okres 20 lat.

Zakupione wcześniej autokary ? środki trwałe nadal są wykorzystywane w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, iż powyższe stanowisko spółki jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26. 07. 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami ), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww.

ustawy. Natomiast artykuł 23 ust. 1 pkt 8 lit. a oraz pkt 32 ww. ustawy wykluczają możliwości zaliczenia do kosztów:
- wydatków na spłatę pożyczek ( kredytów ) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek ( kredytów ) ;
- naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek ( kredytów ).
Z powyższego wynika, że żaden z przepisów nie uzależnia możliwości zaliczenia do kosztów odsetek od pożyczek ( kredytów ) od klasyfikacji czy też nazewnictwa stosowanego przez instytucje finansowe pod warunkiem, że odsetki są zapłacone, a pożyczka ( kredyt ) została spożytkowana na potrzeby działalności gospodarczej.

W związku z powyższym podatnik ma prawo do obciążenia kosztów podatkowych, wydatkami poniesionymi na spłatę odsetek od pożyczek ( kredytów ) tzw. hipotecznych pod warunkiem ich zapłacenia oraz istnienia związku przyczynowo ? skutkowego między kredytem a przychodem z działalności gospodarczej. Istotne dla oceny, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskanym przychodem z działalności gospodarczej, jest to, czy składniki majątku nabyto do majątku przedsiębiorstwa, co winno znajdować odzwierciedlenie np. przez uwzględnienie ich w ewidencji środków trwałych.W przedstawionym stanie faktycznym spółka środki pochodzące z kredytu hipotecznego przeznaczyła między innymi na spłatę kredytu inwestycyjnego. W tej sytuacji zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego przeznaczonego na spłatę kredytu inwestycyjnego będą kosztem uzyskania przychodu.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez spółkę we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ponadto, w myśl przepisu art. 14 b § 1 i § 2 ww. Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest dla spółki wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla podmiotu występującego z wnioskiem i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Zgodnie z art. 14a § 4 ww. Ordynacji podatkowej , na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt 1 ww. Ordynacji podatkowej wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika