1) Czy w związku z wypłacaniem stypendiów socjalnych na podstawie ustawy o systemie oświaty należy (...)

1) Czy w związku z wypłacaniem stypendiów socjalnych na podstawie ustawy o systemie oświaty należy wystawiać informację PIT-8S ze wskazaniem ucznia - osoby małoletniej w przedziale wiekowym 7-18 lat, oraz czy obowiązek wykazania wypłaconego stypendium w informacji PIT-8S powstaje w momencie wypłaty, czy w poszczególnych miesiącach którego stypendium dotyczy?
2) Czy w przypadku jednorazowej wypłaty stypendium przekraczającej kwotę 380,00zł należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:
Wójt Gminy wypłaca stypendia socjalne dla uczniów na podstawie art. 90 c ust. 1 oraz art. 90 m ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy określiła Rada Gminy w drodze uchwały podjętej na podstawie art. 90 f ustawy o systemie oświaty. Osoby otrzymujące stypendium są zróżnicowane pod względem wieku od 7 do 24 lat. Wysokość stypendium na jednego ucznia wynosi minimalnie 44,80zł a maksymalnie 112,00zł miesięcznie. W roku kwota stypendium nie przekroczy 1.120,00zł. Stypendium jest przyznawane na rok szkolny.

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie:
Zdaniem wnioskodawcy, informację PIT-8S należy wystawić w przypadku osoby do 18 roku życia na rodzica dziecka, natomiast w przypadku dziecka powyżej 18 roku życia informację należy wystawić na to dziecko. W informacji tej należy wykazać stypendium za poszczególne miesiące za które stypendium zostało wypłacone.

Porady prawne

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:
Zgodnie z art. 35 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) płatnicy stypendiów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b, są obowiązani w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium, według ustalonego wzoru i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, z zastrzeżeniem art. 37.
Art. 21 ust. 1 pkt 40b w/w ustawy stanowi natomiast, że wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, z zastrzeżeniem ust. 10.
Z pism wnioskodawcy wynika, że Wójt Gminy wypłaca stypendia socjalne dla uczniów na podstawie art. 90 c ust. 1 oraz art. 90 m ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy określiła Rada Gminy w drodze uchwały podjętej na podstawie art. 90 f ustawy o systemie oświaty.
Zgodnie z art. 90 c ustawy o systemie oświaty pomoc materialna dla uczniów wypłacana na podstawie tej ustawy ma charakter socjalny albo motywacyjny.
Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
1)stypendium szkolne;
2)zasiłek szkolny.
Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym są:
1)stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe;
2)stypendium Prezesa Rady Ministrów;
3)stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
4)stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Zgodnie natomiast z art. 90 m ust. 1 w/w ustawy świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Udzielanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest zadaniem własnym gminy. Na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym gmina otrzymuje dotacje celowe z budżetu państwa (art. 90 p ust.

1 i art. 90 r ust. 1 ustawy o systemie oświaty).
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
Z powyższych przepisów wynika, że wypłacane przez wnioskodawcę stypendia socjalne przyznawane na podstawie ustawy o systemie oświaty stanowią pomoc materialną dla uczniów pochodzącą z budżetu jednostek samorządu terytorialnego i korzystają ze zwolnienia zapisanego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Płatnik nie ma zatem obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8 S, gdyż przepis art. 35 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określający obowiązek sporządzenia w/w informacji dotyczy wyłącznie zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 pkt 40b w/w ustawy.

Ad 2.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:
Wójt Gminy wypłaca stypendia socjalne dla uczniów na podstawie art. 90 c ust. 1 oraz art. 90 m ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Wysokość stypendium na jednego ucznia wynosi minimalnie 44,80zł a maksymalnie 112,00zł miesięcznie. W roku kwota stypendium nie przekroczy 1.120,00zł. Stypendium jest przyznawane na rok szkolny.

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie:Zdaniem wnioskodawcy, gdy kwota wypłaty jednorazowej przekroczy wartość wolną od podatku nie należy pobierać zaliczki na podatek ponad kwotę wolną ponieważ należność za poszczególne miesiące nie przekroczy 380,00zł.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
Wypłacane przez wnioskodawcę stypendia socjalne przyznawane na podstawie ustawy o systemie oświaty stanowią pomoc materialną dla uczniów pochodzącą z budżetu jednostek samorządu terytorialnego i korzystają ze zwolnienia zapisanego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten nie wprowadza kwotowych ograniczeń zwolnienia. W związku z powyższym całość wypłaconej pomocy materialnej dla uczniów na podstawie w/w przepisów zwolniona jest od podatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika