Po śmierci ojca podatnika, zakład pracy, umorzył pożyczkę z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (...)

Po śmierci ojca podatnika, zakład pracy, umorzył pożyczkę z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zaciągniętą za życia przez ojca podatnika i wystawił dla podatnika deklarację wg wzoru PIT - 8C w której wykazał wartość umorzonej pożyczki.
Czy podatnik jest zobowiązany do złożenia deklaracji wg wzoru PIT ? 53 i zapłacenia należnego podatku od kwoty umorzonej pożyczki ?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów jest m. in. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.
Natomiast w myśl art. 12 pkt 1 ww. ustawy za przychody m. in. ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, (...), a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Oznacza to, że do przychodów pracownika podlegających opodatkowaniu, zaliczyć należy wszystkie faktycznie otrzymane przez niego świadczenia, wynikające bezpośrednio lub pośrednio ze stosunku pracy, w tym także umorzenie pożyczki.
W momencie umorzenia pracownikowi pożyczki następuje zwolnienie dłużnika z całości długu, a pożyczkobiorca otrzymuje świadczenie nieodpłatne. Przy czym wartość tego świadczenia stanowi przychód ze stosunku pracy wyłącznie dla pracownika.
Natomiast w przypadku umorzenia pożyczki, już po śmierci pracownika, świadczenie to nie jest dziedzicznym prawem majątkowym, a członek rodziny będący spadkobiercą, jako osoba, która nie otrzymała tej pożyczki i nie była zobowiązania do spłaty zadłużenia z tego tytułu, nie jest również zobowiązany do wykazania tego umorzenia jako przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Tak więc, organ podatkowy stwierdza, że umorzenie niespłaconej, przez ojca, kwoty pożyczki nie stanowi dla syna przychodu w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z czym, podatnik nie jest zobowiązany do składania deklaracji wg wzoru PIT - 53, a co za tym idzie, do opodatkowania kwoty figurującej na deklaracji PIT - 8C, wystawionej przez zakład pracy ojca.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika