Czy hodowla koni w gospodarstwie rolnym stanowi działy specjalne produkcji rolnej?Czy uruchomienie szkółki (...)

Czy hodowla koni w gospodarstwie rolnym stanowi działy specjalne produkcji rolnej?

Czy uruchomienie szkółki jeździeckiej świadczyć będzie o wykonywaniu działalności gospodarczej i zobowiązywać do opłacania podatku dochodowego na ogólnych zasadach?

Czy uruchomienie szkółki jeździeckiej świadczyć będzie o wykonywaniu działalności gospodarczej i zobowiązywać do opłacania podatku dochodowego na ogólnych zasadach?


Zgodnie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) przepisy ustawy nie mają zastosowania do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl art. 2 ust. 3 ww. ustawy działami specjalnymi produkcji rolnej są m.in.: fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników i prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Porady prawne

Jeżeli zatem hodowla koni odbywa się w gospodarstwie rolnym to dochody uzyskane z tej hodowli, nie stanowiące dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Prowadzenie szkółki jeździeckiej oraz organizowanie przejażdżek konnych dla turystów i wczasowiczów w celach rekreacyjnych stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przez dzialalność gospodarczą, wg art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), rozumie się bowiem każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców.

Przychody uzyskiwane z tej działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika