Czy wycofane, po określonym w umowie z kasą mieszkaniową okresie systematycznego oszczędzania (...)

Czy wycofane, po określonym w umowie z kasą mieszkaniową okresie systematycznego oszczędzania mogą zostać przeznaczone na nabycie wraz z inną osobą (na współwłasność) mieszkania u developera? Jak udokumentować poniesione na ww. cel wydatki i w jakim terminie należy wydatkować wycofane oszczędności?

Katalag celów mieszkaniowych, na realizację których mogą zostać wydatkowane środki gromadzone, a następnie wycofane z kasy mieszkaniowej, określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr. 98 poz. 1070 ze zm.), zgodnie z którym celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

W świetle treści powyższego przepisu, za realizację jednego z określonych w nim celów mieszkaniowych, uznać należy, nabycie ze środków wycofanych z kasy mieszkaniowej - spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na współwłasność z inną osobą, skoro przepis ten nie wyklucza takiej możliwości, a współwłasność, jest jednym z rodzajów własności.

Porady prawne

Środki pieniężne wycofane z kasy mieszkaniowej należy wydatkować w tym samym roku w którym nastąpiło ich wycofanie (faktyczne otrzymanie) z banku prowadzącego kasę mieszkaniową. Zgodnie bowiem z art. 27a ust 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. (który to przepis na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001 r. Dz.U. Nr 134, poz. 1509 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1.01.2002 r.) - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku m.in. z tytułu wydatków poniesionych na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tą kasę - do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują w jaki sposób należy udokumentować poniesione, ze środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej wydatki. Dlatego też uznać należy, iż w przypadku, opisanym w piśmie podatnika, nabycia przez niego z ww. środków spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego od developera, wystarczającym dowodem poniesienia wydatku będzie dowód potwierdzający fakt przelania kwot na rachunek developera w roku wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej, nawet w sytuacji jeżeli w danym roku fakt zakupu nie jest potwierdzony aktem notarialnym zakupu a jedynie umową przedwstępną. Oczywiście umowa przedwstępna musi zostać ostatecznie potwierdzona aktem notarialnym zakupu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika