Czy koszty aktu notarialnego, podatek od czynności cywilno prawnych, stanowią koszty uzyskania przychodu (...)

Czy koszty aktu notarialnego, podatek od czynności cywilno prawnych, stanowią koszty uzyskania przychodu nowopowstałej spółki z o.o. ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.03.2006 r. złożonego przez spółkę z o.o. 'B.' w dniu 16.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

W dniu 16.03.2006 r. spółka z o.o. 'B.' złożyła zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zapytanie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Spółka zwraca się o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie oceny prawidłowości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów kosztów związanych z utworzeniem spółki.

Porady prawne

Spółka została zawiązana aktem notarialnym w dniu 13.12.2005 r. w związku z czym poniosła koszty aktu notarialnego: podatek od czynności cywilnoprawnych oraz taksa notarialna. Za powyższe koszty spółka zapłaciła przelewem z konta bankowego spółki w dniu 28.12.2005 r. i 29.12.2005 r. zgodnie z zapisem w akcie notarialnym. Księgi rachunkowe zostały otworzone na dzień 02.01.2006 r.

Zgodnie ze stanowiskiem spółki wydatki dotyczące kosztów aktu notarialnego stanowią koszt uzyskania przychodu spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) opodatkowaniu podlega m.in. spółka kapitałowa w organizacji. Spółka ta zgodnie z art. 161 § 1 kodeksu spółek handlowych, powstaje jako podmiot praw i obowiązków z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie zaś z art. 12 k.s.h. spółka w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Problematykę kosztów uzyskania przychodów reguluje przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi również koszty, które w sposób pośredni związane są z przychodami, t.j. takie koszty, które nie są powiązane z konkretnymi przychodami ale ich poniesienie związane jest z funkcjonowaniem firmy. Tego typu koszty, które nie pozostają w bezpośrednim związku z przychodami powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia. Do kosztów związanych z funkcjonowaniem spółki i tym samym pośrednio związanych z przychodami należą między innymi: koszty poniesione przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji z tytułu: rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, obowiązkowych ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Koszty organizacji przy rejestracji spółki, poniesione przez spółkę stanowią wydatki mające służyć rozpoczęciu działalności i dzięki nim Podatnik będzie mógł rozpocząć realizację swoich zadań gospodarczych. Tym samym ustawowy wymóg zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy uznać za spełniony.

Nie mogą jednak podlegać zarachowaniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o. w organizacji wydatki związane z zawarciem samej umowy spółki t.j. opłatę notarialną związaną z zawarciem umowy oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Koszty związane z utworzeniem spółki z o.o. obciążają wspólników spółki, a nie spółkę. Wydatki związane z założeniem spółki stanowić będą u wspólników wydatki na objęcie udziałów, które zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na dzień objęcia takich udziałów. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika