Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy postąpił prawidłowo, księgując fakturę z dniem 28 lutego (...)

Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy postąpił prawidłowo, księgując fakturę z dniem 28 lutego 2007 r. (data operacji gospodarczej), przy zastosowaniu średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. 11.03.2007 r.?

W dniu 2 kwietnia 2007 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 23 kwietnia br. tut. Organ podatkowy wezwał Spółkę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano pismem, które wpłynęło 27 kwietnia br.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż w dniu 12 marca 2007 r. otrzymała od kontrahenta zagranicznego fakturę z dnia 25 lutego 2007 r. za materiał do produkcji, stanowiący koszt bezpośredni. Materiał został dostarczony w miesiącu lutym i w tym też miesiącu był wykorzystywany. Powyższą fakturę Spółka zaksięgowała w ostatnim dniu miesiąca, którego zakup dotyczył ? 28 lutego 2007 r. przy zastosowaniu średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, a więc 11 marca 2007 r.
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy postąpił prawidłowo, księgując fakturę z dniem 28 lutego 2007 r. (data operacji gospodarczej), przy zastosowaniu średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. 11.03.2007 r.?
Zdaniem Spółki ww. fakturę należy zaksięgować z dniem 28.02.2007 r. przy zastosowaniu kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. 11.03.2007 r.
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Powyższe oznacza, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić będą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu lub zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
W myśl art. 15 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Art. 15 ust. 4b stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego - są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Porady prawne

Natomiast zgodnie z ustępem 4c ww. art. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.
Biorąc powyższe przepisy pod uwagę, stwierdzić należy, że co do zasady, koszty bezpośrednie są potrącalne w roku podatkowym, w którym Podatnik osiągnął odpowiadające im przychody. Możliwe jest to jednak wówczas, gdy koszty zostały poniesione w roku podatkowym, w którym uzyskano przychód, bądź w latach poprzedzających ten rok. Aby było możliwe odliczenie kosztów w pierwszej kolejności musi wystąpić przychód, dla którego koszty zostały poniesione. Praktyczne więc przełożenie przepisu art. 15 ust. 4 ww. ustawy jest takie, że tylko w roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód jest możliwe odliczenie od tego przychodu kosztów jego uzyskania, przy czym są to koszty:
- poniesione w roku podatkowym, w którym uzyskał przychód,
-poniesione w latach poprzednich, gdy przychodu jeszcze nie miał i nie mógł dokonać odliczenia.
Istotnym ? wspólnym elementem wszystkich wskazanych powyżej sytuacji mających swoje uzasadnienie w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst. jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 z późn. zm.) jest analogiczny sposób ustalenia momentu poniesienia kosztów ? w dacie ujęcia w księgach rachunkowych. Art. 20 ust. 1 ww. ustawy o rachunkowości nakazuje, aby do ksiąg okresu sprawozdawczego wprowadzić wszelkie zdarzenia dotyczące tego okresu (zasada memoriału). Zatem regulacja dotycząca dnia poniesienia kosztu nie ma tu zastosowania, gdyż dotyczy ona jedynie kosztów innych niż bezpośrednie.
Jednocześnie w związku ze wskazaniem, iż Podatnik otrzymał fakturę w walucie obcej (EUR), tut. Organ podatkowy podaje, iż dla przeliczenia faktury w walucie obcej przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu co wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wobec powyższego stwierdza się, iż stanowisko wyrażone w zapytaniu jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika