Czy przychody uzyskane ze sprzedaży złomu zalicza się do dochodów zwolnionych od podatku w związku (...)

Czy przychody uzyskane ze sprzedaży złomu zalicza się do dochodów zwolnionych od podatku w związku z prowadzeniem działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że prowadzi on działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, na podstawie zezwolenia otrzymanego w 1998 r. Zezwolenie to było następnie zmieniane decyzjami z 2004 r. oraz 2005 r. w taki sposób, że rozszerzony został zakres działalności gospodarczej wykonywanej na terenie strefy.
Charakter procesu produkcji w zakresie działalności gospodarczej wymienionej w zezwoleniu jest taki, że naturalnym jego efektem ubocznym jest powstawanie odpadów (złomu), który jest następnie sprzedawany. Złom powstaje także jako efekt nieudanej produkcji. Spółka podkreśla, że charakter procesów produkcyjnych powoduje, że złom jest jednym z nie dających się wyeliminować elementów procesu produkcji.
W związku z powyższym, pytanie Wnioskodawcy dotyczy zagadnienia, czy przychody uzyskane ze sprzedaży złomu zalicza się do dochodów zwolnionych od podatku w związku z prowadzeniem działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.
Zdaniem Podatnika, związek działalności polegającej na sprzedaży złomu z działalnością określoną w zezwoleniu jest bezpośredni i nie budzi wątpliwości. Związek ten ma charakter przyczynowo - skutkowy. Przyczyną powstawania złomu jest bowiem prowadzenie działalności określonej w zezwoleniu, a powstawanie złomu w trakcie procesów produkcyjnych jest naturalną konsekwencją prowadzonej działalności, której nie można wyeliminować. Sprzedaż złomu jest przejawem normalnie prowadzonej działalności produkcyjnej i wynika ze specyfiki produkcji. Sprzedaż ta nie ma cech samoistnej działalności produkcyjnej czy handlowej, gdyż, jak wspomniano powyżej, sprzedane odpady powstają w toku i jako nieunikniona konsekwencja produkcji wyrobów określonych w zezwoleniu.
Dlatego też, zdaniem Spółki, przychody uzyskiwane ze sprzedaży złomu powinny być kwalifikowane jako przychody związane z działalnością podlegającą zwolnieniu.
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.
Zgodnie z art. 16 ust. 2 ww. ustawy o strefach ekonomicznych, zezwolenie określa przedmiot działalności gospodarczej.
Z brzmienia wyżej cytowanych przepisów wynika, że zwolnione od podatku dochodowego są tylko te dochody, które uzyskane są z działalności wymienionej w zezwoleniu na działanie w specjalnej strefie ekonomicznej. Zdaniem tutejszego Organu podatkowego, dokonywanie interpretacji rozszerzającej treści zwolnienia poprzez zaliczanie do zwolnionych od podatku dochodów pochodzących z działalności niewymienionej w zezwoleniu, a jedynie z nią związanej, nawet w sposób ścisły, jest niedopuszczalne.
Jeżeli więc Spółka uzyskuje dochody z innych źródeł niż wymienione w zezwoleniu, to nawet jeśli - jak podkreśla Spółka, a tutejszy Organ podatkowy tego nie neguje - jest to działalność nie mająca cech samoistności a ściśle związana z działalnością objętą zezwoleniem, to w świetle obowiązujących przepisów nie ma możliwości, aby uznać, że ta działalność jest również objęta zezwoleniem, a dochody z niej uzyskane są wolne od podatku dochodowego tak jak dochody z działalności gospodarczej wymienionej w zezwoleniu.
Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika