Czy otrzymane pismo przyznające bonus stanowi podstawę przeliczenia wartości wg średniego kursu NBP (...)

Czy otrzymane pismo przyznające bonus stanowi podstawę przeliczenia wartości wg średniego kursu NBP z dnia wystawienia pisma i zwiększenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych ?

Na podstawie art.14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 08.09.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.09.2006 r.) uzupełnionego w związku z brakami formalnymi dnia 10.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki dotyczące zwiększenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz przeliczenia wartości wg. średniego kursu NBP z dnia wystawienia pisma przyznającego bonus jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że firma zagraniczna ?Z' przyznała Spółce bonus w wysokości 22 618,00 euro jako zniżkę za zakupione towary. Bonus został przyznany na podstawie pisma, kontrahent nie wystawił faktury korekty. Ponadto uzyskany bonus będzie podlegał kompensacie z zobowiązaniami wobec firmy ?Z'.Zdaniem Spółki, otrzymane pismo stanowi podstawę przeliczenia wartości wg. średniego kursu NBP z dnia wystawienia pisma i zwiększenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W odpowiedzi na przedmiotowy wniosek Spółki Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie wyjaśnia:

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3 c i 3 d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 a ustawy przychód należny powstaje generalnie w momencie wystawienia faktury.Z treści pisma Spółki wynika, że bonus nie jest związany z żadną konkretną sprzedażą. W takim przypadku należy uznać, że przyznana zniżka dotycząca zakupionych towarów związana jest z określonymi zachowaniami kupującego wobec sprzedawcy w ramach prowadzonej działalnościgospodarczej i stanowi przychód należny u nabywcy.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (w brzmieniu aktualnym od 1 maja 2004r.) -jeżeli przyznany bonus stanowi wynagrodzenie za świadczoną usługę polegającą na określonym zachowaniu nabywcy wobec sprzedawcy towarów - skutkuje obowiązkiem wystawienia faktury VAT(wewnętrznej).

Również w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych ustawodawca wyraźnie powiązał powstanie przychodu należnego z momentem wystawienia faktury lub rachunku. W przypadku, gdy wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę przed wystawieniem faktury, to datę powstania przychodu ustala się nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym powyższe zdarzenia miały miejsce.
W myśl art. 12 ust. 2 ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Biorąc powyższe pod uwagę, otrzymane pismo samo w sobie nie stanowi podstawy do zwiększenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz do przeliczenia wartości wg. średniego kursu NBP z dnia otrzymania pisma. Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

POUCZENIE
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika