Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że:Spółka z o.o. zakupiła budynek (...)

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że:
Spółka z o.o. zakupiła budynek produkcyjny od spółki akcyjnej (udziałowca spółki z o.o.). Wierzytelność w spółce akcyjnej wobec spółki z o.o. opiewa na kwotę 1.505.752 zł. Obecnie w 2004 r. spółka akcyjna chce dokonać konwersji swojej wierzytelności na kapitał zakładowy w spółce z o.o. w zamian za udziały.
Spółka zapytuje: jakie są skutki podatkowe wniesienia wierzytelności tytułem wkładu do spółki z o.o. po stronie wnoszącego w spółce akcyjnej i po stronie otrzymującego w spółce z o.o.:
- ustalenia przychodu,
- ustalenia kosztu podatkowego ?

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:
Z treści pisma wynika, że spółka akcyjna chce dokonać konwersji swojej wierzytelności na kapitał zakładowy w spółce z o.o. w zamian za jej udziały.
Operację, w wyniku której dochodzi do zamiany wierzytelności wspólnika wobec spółki na udziały, określa się jako konwersję długu na kapitał zakładowy (z punktu widzenia spółki z o.o.) lub konwersję wierzytelności na udziały (z punktu widzenia wspólnika).
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 cyt. wyżej ustawy z dnia 15.02.1992 r. przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. A zatem, jeżeli przedmiotowa wierzytelność jako prawo majątkowe ma zdolność aportową, dopuszczalne jest jej potrącenie.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. ? Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne, świadczenie pracy lub usług. Aportem mogą być natomiast prawa rzeczowe, prawa obligacyjne, prawa majątkowe na dobrach niematerialnych. Wśród praw obligacyjnych wyróżnia się między innymi wierzytelności wspólnika.
Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w składzie siedmiu sędziów z dnia 26 marca 1993 r. (sygn. akt III CZP 20/93) dopuścił taką możliwość stwierdzając, że ?pokrycie udziałów po podwyższeniu kapitału zakładowego spółki z o.o., jest także dopuszczalne przez oświadczenie wspólnika o przeniesieniu ? na poczet tego udziału ? jego wierzytelności przysługującej mu od spółki?.
Treść zapytania wskazuje, że w wyniku dokonanych w pierwszym etapie czynności prawnych, wierzycielem stał się udziałowiec spółki z o.o. Spółka jako dłużnik powinna spełnić zobowiązanie, a więc zapłacić za zakupioną nieruchomość, w terminie określonym w umowie. Następnie udziałowiec (spółka akcyjna) dokona konwersji swojej wierzytelności na udziały tej spółki, wnosząc przedmiotową wierzytelność na jej kapitał zakładowy, czego kodeks spółek handlowych nie zabrania (z uwzględnieniem m.in. warunków określonych w art. 14 § 4 Kodeksu spółek handlowych).
W wyniku konwersji wierzytelności na udziały (z punktu widzenia wspólnika) udziałowiec uzyskuje udziały o wartości odpowiadającej kwocie należności, natomiast zobowiązanie z tytułu transakcji zakupu nieruchomości wygasa.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Oznacza to, iż zarówno wkłady pieniężne jak i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego nie są zaliczane do przychodów, w rozumieniu prawa podatkowego. Jak wynika z pisma, udziałowiec na pokrycie udziałów w spółce wniósł wkład niepieniężny w postaci konwersji wierzytelności, a więc kwotę przekazaną na podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o., z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego (art. 262 § 4 Kodeksu spółek handlowych) - w myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zalicza się do jej przychodu.
Przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa określa, że stosownie do swojej właściwości urząd skarbowy na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W przedmiotowej sprawie spółka złożyła zapytanie, więc przedmiotem niniejszej informacji jest ocena skutków podatkowych w tej jednostce.
Spółka akcyjna powinna zapytanie złożyć do właściwego dla niej urzędu skarbowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika