Spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny związany z realizowaną budową zakładu produkcyjnego i (...)

Spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny związany z realizowaną budową zakładu produkcyjnego i siedziby przedsiębiorstwa. Jednym z wymogów banku kredytodawcy jest cesja z praw do polisy ubezpieczeniowej na życie członka zarządu, będącego jednocześnie udziałowcem przedsiębiorstwa pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania (akt notarialny założycielski spółki- powołał zarząd przedsiębiorstwa). Uposażonym z polisy w razie śmierci członka zarządu jest bezpośrednio bank. Zawarcie ww. polisy było wymogiem koniecznym do uzyskania kredytu niezbędnego do sfinansowania prowadzonej inwestycji bezpośrednio związanej z działalnością produkcyjną przedsiębiorstwa. Okres polisy został ustalony wyłącznie na czas zobowiązań kredytowych względem banku i po tym okresie nie będzie kontynuowany.
Spółka zapytuje:
1. czy ww. wydatek stanowi dla przedsiębiorstwa koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są koszty Spółki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Aby wydatek został uznany za koszt uzyskania przychodów musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy tym wydatkiem a osiągniętym przychodem. W przypadku wydatków na ubezpieczenie na życie osoby fizycznej będącej członkiem zarządu taki związek przyczynowy nie występuje, gdyż w § 5 pkt 2 umowy o przelew wierzytelności z dnia 11.07.2003 r. zapisane jest, że z chwilą spłaty wszelkich wierzytelności Banku wynikających z Umowy Kredytowej niniejsza umowa wygasa, a ewentualne scedowane na rzecz Banku wierzytelności, nie wykorzystane na spłatę należności Banku, stają się z powrotem własnością Cedenta.

Porady prawne

Jednocześnie w art. 16 ust. 1 pkt 59 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych postanowił, że dla pracodawcy kosztami uzyskania przychodu są opłacone składki z tytułu zawartych lub odnawialnych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grupy 1 i 2 działu II, wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 28 lipca 1990 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62) po spełnieniu określonych w powołanym przepisie ustawy podatkowej wymogów. Z przepisu tego wynika, że składki płacone z tytułu innych umów ubezpieczenia nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów i to również w stosunku do podatników, którzy opłacają składki na rzecz osób nie będących pracownikami.

Z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 59 updop bowiem wynika, że aby składki płacone przez pracodawcę na rzecz pracowników mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów ? uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu zawartych umów ubezpieczenia nie może być pracodawca oraz umowy te w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je zawarto lub odnowiono, wykluczają m.in. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy.

W niniejszej sprawie zaś ubezpieczonym nie był pracownik, lecz powołany na stanowisko członek zarządu będący jednocześnie udziałowcem Spółki, a dodatkowo beneficjentem tej umowy była Spółka, która dokonała cesji swoich praw na bank ? czyli zaciągnęła zobowiązanie pod zastaw praw wynikających z polisy ubezpieczeniowej.
Dodatkowo stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłaconych z tytułu pełnionych funkcji.

Koszt wytworzenia zawarty w art. 16g ust. 4 cyt. ustawy to wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych; rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się kosztów ogólnego zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Ponieważ wydatki związane z ustanowieniem cesji stanowią koszty ogólne zarządu (ubezpieczonym jest bowiem członek zarządu) to ? stosownie do postanowień art. 16g ust. 4 updop ? nie są one zaliczane do kosztów wytworzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika