Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego - lokalu usługowego można zaliczyć (...)

Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego - lokalu usługowego można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?

Podatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, prosząc o wyjaśnienie czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego - lokalu usługowego może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?

W uzasadnieniu wskazał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Wspólnie z żoną zakupił na kredyt lokal usługowy w celu prowadzenia tam działalności.

Według Wnioskodawcy odsetki stanowią koszt utrzymania lokalu w związku z tym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Porady prawne

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Nie uważa się jednak za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy ). Ponadto art. 23 ust. 1 pkt 32 cytowanej ustawy wyklucza zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Tak więc warunkiem uznania za koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu jest ich zapłata oraz istnienie związku pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem ze źródła, którego ten wydatek dotyczy. Bez znaczenia pozostaje natomiast okoliczność, że umowa kredytu została zawarta przez współmałżonków, z których tylko jeden prowadzi działalność gospodarczą. Istotne jest natomiast, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskanym przychodem oraz czy składnik majątku na który zaciągnięto kredyt stanowi środek trwały.

Należy także zauważyć, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji a zatem w przypadku wykorzystania pożyczki (kredytu) na zakup środka trwałego, odsetki zapłacone przed jego przekazaniem do użytkowania, podwyższają wartość środka trwałego ustaloną dla celów amortyzacji, natomiast płacone po tym okresie są bezpośrednio kosztem uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

W związku z powyższym stanowisko zawarte w pytaniu jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika