Czy otrzymany zwrot wydatków na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu (...)

Czy otrzymany zwrot wydatków na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, w części dotyczącej środków trwałych nie będzie stanowił przychodu ani z pozarolniczej działalności gospodarczej, ani przychodu zwolnionego z opodatkowania?

Podatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, prosząc o wyjaśnienie czy otrzymany zwrot wydatków na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, w części dotyczącej środków trwałych nie będzie stanowił przychodu ani z pozarolniczej działalności gospodarczej, ani przychodu zwolnionego z opodatkowania?

We wniosku wskazano, że Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą otrzymał dotację z PFRON na dofinansowanie utworzonych nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Z tych środków został zakupiony stosowny sprzęt, który jest ściśle związany z nowo tworzonymi stanowiskami pracy: kucharz, sprzedawca paliw oraz kucharz - barman.

Porady prawne

Uzasadniając własne stanowisko Wnioskodawca wskazał, że podstawą prawną dla uruchomienia środków jest ustawa z dnia 27.08.2005 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) oraz wydane na podstawie art. 26 ust. 9 tej ustawy rozporządzenie wykonawcze Ministra Polityki Społecznej z dnia 15.09.2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy, adaptacji pomieszczeń i urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu (Dz.U. Nr 215, poz. 2186). Z przepisów powyższych wynika, że środki te stanowią zwrot kosztów dla pracodawcy, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudnia osoby niepełnosprawne, a otrzymane środki przeznaczy na zakup stosownego sprzętu.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te z są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a - 22o ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że dla podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, co do zasady wszelkiego rodzaju dofinansowania stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i powinny być wykazane w kol. 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów w momencie otrzymania dofinansowania. W przypadku gdy zwrot kosztów, dotyczy zakupu wyposażenia i środków trwałych, które będą podlegać amortyzacji, przychód nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej. Z tego też względu zwrot kosztów nie powinien zostać wykazany ani w księdze przychodów i rozchodów, ani w zeznaniu podatkowym. Nie może zostać także zaliczony do przychodów zwolnionych. Natomiast, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), odpis ten nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu.

Zgodnie z ustawą z dnia 27.08.2005 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) oraz rozporządzenia wykonawczego Ministra Polityki Społecznej z dnia 15.09.2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy, adaptacji pomieszczeń i urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu (Dz.

U. Nr 215, poz. 2186) przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o zwrot kosztów przystosowania stanowiska obejmującego m.in. koszty zakupu środków trwałych stanowiących wyposażenie związane z przystosowaniem stanowiska umożliwiającego wykonywanie przez pracownika niepełnosprawnego powierzonych czynności na poziomie porównywalnym z analogicznymi czynnościami wykonywanymi przez pracownika pełnosprawnego.

Celem takiego świadczenia określonego w przepisach dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, jest popieranie określonej działalności przedsiębiorców, ukierunkowanej na zatrudnianie osób niepełnosprawnych m.in. poprzez zwrot kosztów utworzenia stanowiska pracy.

Dyspozycja art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że dotacje, subwencje dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków są przychodem z działalności gospodarczej, z wyjątkiem gdy przychody te z są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a - 22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Jeżeli zatem zwrot kosztów zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych wiąże się z m.in. zakupem środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a - 22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, to, jako wyjątek od ogólnej zasady, nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychód taki nie ma tym samym charakteru przychodu zwolnionego z opodatkowania, co było elementem pytania, ponieważ w ogóle nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z powyższym stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe

Informacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wg stanu prawnego na dzień udzielenia odpowiedzi.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika