Proszę o wskazanie metody obliczenia kwoty zapłaconego podatku należnego od nabycia w drodze spadku (...)

Proszę o wskazanie metody obliczenia kwoty zapłaconego podatku należnego od nabycia w drodze spadku akcji, będących jednym ze składników masy spadkowej oraz podanie podstawy prawnej obliczania zapłacoenego podatku od spadku?

Odpowiadając na pismo z dnia 14 marca 2004r. w sprawie podatku zapłaconego od poszczególnych składników masy spadkowej dla potrzeb zastosowania zwolnienień od podatku dochodowego od osób fizycznych przysługujących w przypadku odrębnej sprzedaży tych składników, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. informuje, iż zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 105 Ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr14, poz.176 z późn.zm.) wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny ? w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż otrzymał Pan spadek, od którego został zapłacony podatek od spadków i darowizn. W skład masy spadkowej wchodziły, między innymi, akcje spółki x. Akcje te sprzedał Pan nie uwzględniając kwoty zapłaconego podatku od spadków i darowizn ze względu na niemożność obliczenia kwoty podatku zapłaconego od nabytych akcji.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. wyjaśnia, iż podatek należny od spadków i darowizn oblicza się od ogólnej kwoty masy spadkowej i brak jest przepisów w prawie podatkowym dotyczących metody obliczania kwoty podatku należnego jednego ze składników masy spadkowej.

Mając na uwadze powyższe, dochód korzystający ze zwolnienia, zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 105 wyżej cytowanej ustawy, należy obliczyć samodzielnie uwzględniając udział procentowy nabytych w drodze spadku akcji do ogólnej kwoty masy spadkowej. W ten sposób obliczony procent należy pomnożyć przez zapłacony podatek od spadków i darowizn.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika