Czy samorządowe instytucje kultury mogą po 01.01.2004 r. przyjmować darowizny od osób fizycznych (...)

Czy samorządowe instytucje kultury mogą po 01.01.2004 r. przyjmować darowizny od osób fizycznych podlegające odliczeniu w zeznaniu rocznym darczyńcy?

W 2004 r. możliwość odliczania przez osoby fizyczne kwot przekazanych darowizn istnieje zarówno od dochodu jak i podatku należnego wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym darczyńcy. Odliczenia te są jednak obwarunkowane przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.).

  • Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy jak wyżej w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. odliczeniu od dochodu podatnika ustalonego zgodnie z przepisami ustawy, wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym podlegają m.in. darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele.

Odliczeniu podlega kwota faktycznie dokonanej darowizny nie więcej jednak niż 350 zł w roku podatkowym.

Warunkiem odliczenia darowizny, o której mowa wyżej jest udokumentowanie jej dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego a w przypadku darowizny innej niż pieniężne ? dokumentem, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu (art. 26 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Na podstawie art. 26 ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za darowizny, o których mowa w ust. 1 pkt 9 nie uważa się wpłat, o które zmniejsza się podatek zgodnie z art. 27d lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 14a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

  • Zgodnie z art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. jeżeli podatnik w terminie od 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest roczne zeznanie podatkowe, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - to podatek dochodowy od osób określonych w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 i wykazany w rocznym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 zmniejsza się o kwoty dokonanych wpłat przy czym zmniejszenie to nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1 % podatku należnego za rok podatkowy (art. 27d ust. 2).

Zmniejszenie, o którym mowa ma zastosowanie gdy wpłaty są udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego i nie zostały odliczone od przychodu (ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 27d ust. 4).

W przedmiocie zapytania istotne dla sprawy jest czy obdarowany podmiot jest podmiotem prowadzącym działalność pożytku publicznego (gdzie celem statutowym jest działalność społecznie użyteczna) w sferze zadań publicznych określonych w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873). Jeżeli podmiot spełnia warunki określone w art. 3 ust. 2, 3 ustawy jak wyżej ? to wpłaty dokonane przez osoby fizyczne po 01.01.2004 r. mogą podlegać odliczeniu przez darczyńców w rocznym zeznaniu podatkowym od dochodu jako darowizny bądź pomniejszać należny podatek wynikający z zeznania rocznego w wysokości oraz według zasad określonych wyżej ( w pkt. I i II ).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika