Czy istnieje obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży akcji zakupionych na giełdzie (...)

Czy istnieje obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży akcji zakupionych na giełdzie do 1999 roku które były dopuszczone do obrotu publicznego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, był Pan posiadaczem dziewięciu tysięcy sztuk akcji Huty O. S.A. Osiem tysięcy sztuk akcji zakupił Pan w maju 1996 roku a pozostałe tysiąc sztuk w sierpniu 1999 r. Akcje te były zakupione na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie za pośrednictwem Domu Maklerskiego P. S.A. W dniu 25 czerwca 2004 roku akcje Spółki Akcyjnej Huta O. wycofano z publicznego obrotu a 1 września 2004 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwaliło przymusowy wykup akcji. W dniu 12 stycznia 2005 r. złożył Pan wniosek o wydanie zaświadczenia depozytowego w BDM PKO BP S.A., które to zaświadczenie otrzymał Pan w dniu 9 marca 2005 r. Po przekazaniu zaświadczenia depozytowego Zarządowi Huty O. S.A. na Pana konto w dniu 21.03.2005 r. wpłynęły pieniądze ze zbycia powyższych akcji.
Z uwagi na powyższy stan faktyczny rodzi się pytanie, czy ciąży na Panu obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży powyższych akcji?
Własne stanowisko podatnika:
W Pana ocenie jeżeli podstawą zwolnienia z podatku dochodowym jest forma nabycia akcji to w związku z tym, iż akcje te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych ich zbycie nie będzie opodatkowane.
Stan prawny:
Na podstawie art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w okresie od 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. zwolnione od podatku dochodowego były dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych znajdujących się w publicznym obrocie papierami wartościowymi i które zostały nabyte na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 ustawy z dnia 21.03.2002 r. - prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 49, poz. 447 ze zm.). Przepisów tej ustawy (w brzmieniu od 1 stycznia 2004 r.) na mocy art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 i Nr 222, poz. 2201) nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat), uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r. Wyjątek stanowi zbycie papierów wartościowych dokonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (ust. 2 art. 19). Ustawodawca zwolnił zatem z opodatkowania dochody uzyskane z odpłatnego zbycia określonych papierów wartościowych nabytych przed 1 stycznia 2004 r. a więc w okresie, w którym obowiązywało zwolnienie od opodatkowania tychże dochodów.
Odpowiadając na Pana zapytanie należy stwierdzić, że jeżeli akcja Huty O. S.A. które zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r. na giełdzie papierów wartościowych znajdowały się w publicznym obrocie papierami wartościowymi, to na podstawie powyższych przepisów dochód uzyskany z ich zbycia korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. uznaje Pana stanowisko za prawidłowe.
W dacie wydania powyższego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa w powyższej sprawie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w N. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika