W jaki sposób winny zostać uregulowane należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (...)

W jaki sposób winny zostać uregulowane należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych od emerytur zagranicznych wypłacanych za pośrednictwem banku za okres, w którym bank nie wiedział, iż kwoty wpływające na konto klienta są świadczeniem emerytalnym ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 05.10.2005 r. (data wpływu do Urzędu - 10.10.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 21.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące pobrania podatku od rent zagranicznych nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że we wrześniu 2005 r. okazało się, iż przelewy z zagranicy wpływające bezpośrednio na rachunek walutowy Klienta to zagraniczne świadczenie rentowe. Od tego momentu Bank rozpoczął naliczanie i odprowadzanie od przedmiotowych świadczeń zaliczek na podatek dochodowy. Jednakże z dokonanej analizy rachunku Klienta wynika, że świadczenia z tego samego tytułu, od tego samego zleceniodawcy wpływały również w poprzednich miesiącach, jednakże z tego powodu, że Klient nie zawiadomił Banku, że przedmiotowe świadczenia rentowe zaczęły wpływać bezpośrednio na jego rachunek, były one traktowane jako zwykłe przelewy zagraniczne i Bank nie odprowadzał od nich do urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy.

W związku z powyższym zapytanie Płatnika brzmi:

W jaki sposób winny zostać uregulowane należności z tytułu podatku dochodowego od opisanego powyżej świadczenia rentowego za okres, kiedy bank nie był zorientowany, że bezpośrednio na rachunek Klienta zaczęły wpływać przelewy z tytułu renty zagranicznej ?

Własne stanowisko Podatnika:

W związku z tym, że Klient nie poinformował Banku o momencie, kiedy na jego rachunek zaczęły wpływać zagraniczne przelewy z tytułu renty, Bank uważa, iż w zaistniałej sytuacji prawidłowym rozwiązaniem będzie wystawienie Klientowi za 2005 r. deklaracji PIT - 11, która będzie zawierała kwotę otrzymanych z zagranicy świadczeń i pobranych od nich zaliczek na podatek dochodowy za okres, kiedy Bank stwierdził, że przelewy zagraniczne wpływające bezpośrednio na rachunek Klienta to zagraniczne świadczenia rentowe i w związku z tym rozpoczął potrącanie i odprowadzanie od nich zaliczki na podatek dochodowy. Jednocześnie Bank poinformuje Klienta o konieczności samodzielnego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z kwot przelewów od tego samego zleceniodawcy, które wpływały bezpośrednio na Jego rachunek walutowy i zostały z niego podjęte, bez poinformowania Banku, z jakiego tytułu są to przelewy i wynikającej z tego konieczności potrącenia przez Bank na bieżąco zaliczki na podatek dochodowy.

Stan prawny:

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do poboru zaliczek miesięcznych, jako płatnicy, są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent.

Ponadto, jak stanowi art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczania i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym termie organowi podatkowemu.

Art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej stwierdza również, iż płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8 odpowiada za podatek niedobrany lub podatek pobrany a nie wpłacony.

Tak więc, w stanie faktycznym opisanym powyżej, to na Banku spoczywa obowiązek poboru podatku od renty zagranicznej, wypłacanej za Jego pośrednictwem. W związku z tym Bank winien pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych również za miesiące, w których nie posiadał informacji, iż wpływy na konto Klienta faktycznie są świadczeniem rentowym. W ślad za tym Bank winien skorygować deklaracje na zaliczkę miesięczną PIT - 4 za miesiące, w których podatek nie został pobrany i dokonać wpłaty zaległości wraz z należnymi odsetkami.

Konsekwencją powyższego będzie konieczność ujęcia wszystkich dochodów i zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłaconej renty zagranicznej Klienta na deklaracji PIT - 11.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika