Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych prawidłowo (...)

Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych prawidłowo zaksięgował wydatek poniesiony na cele reklamy w dacie jego poniesienia?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. w Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych,- stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik osiąga przychody z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych i prowadzi w związku z tym podatkową Księgę przychodów i rozchodów.Podatnik w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ponosi określone koszty, w tym wydatki na cele reklamy. W związku z tym podatnik zwraca się z zapytaniem, czy prawidłowe jest zaksięgowanie wydatku na cele reklamowe w dacie poniesienia kosztu. Zdaniem podatnika księgowanie wydatku w momencie jego poniesienia jest prawidłowe. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. w Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Porady prawne

Moment potrącania kosztów uzyskania przychodów regulują przepisy art. 22 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (metoda kasowa). Wybór tej metody oznacza, że wydatki zaliczane są do kosztów według daty ich poniesienia, bez względu na to, jakiego okresu dotyczą. Od tej podstawowej zasady istnieje wyjątek zawarty w art. 22 ust. 6 ustawy. W myśl tego przepisu podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów mogą stosować zasady potrącania kosztów obowiązujące w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego (metoda memoriałowa). Z tego wynika, że podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów ma do wyboru dwie metody ewidencjonowania kosztów, przy czym raz przyjętą zasadę ewidencjonowania kosztów w księdze podatkowej należy stosować w każdym roku prowadzenia tej księgi.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik przyjął metodę kasową, zatem opisany wydatek powinien zaksięgować w momencie jego faktycznego poniesienia t. j. z chwil dokonania zapłaty.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa informacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania interpretacji, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.
Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach, w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika