Jak uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych w USA?

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych w USA?

W odpowiedzi na pismo z dnia 18.05.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia, co następuje:

Podstawową zasadą ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest powszechność opodatkowania.

Porady prawne

Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Tak więc kryterium decydującym dla podlegania nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu pozostaje miejsce zamieszkania.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego miejsce zamieszkania to miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 Kc). Należy podkreślić, iż nie można utożsamiać adresu zameldowania z miejscem zamieszkania.

Miejscem zamieszkania będzie zatem ta miejscowość, w której osoba fizyczna przebywa, mając zamiar przebywać tam stale, choćby nawet była ona zameldowana w innej miejscowości. Miejsce zamieszkania należy odróżniać od miejsca czasowego pobytu tj. miejsca, w którym przebywa dana osoba w określonym czasie, nie mając jednakże zamiaru przebywania tam na stałe. Okres czasowego pobytu nie jest w żaden sposób limitowany i może trwać od jednego dnia, do nawet kilku lat. Miejsce pobytu (czasowego), znajdujące się poza krajem, nie będzie zmieniało charakteru obowiązku podatkowego, ciążącego na osobie fizycznej.

Z danych rejestracyjnych znajdujących się w tut. Urzędu wynika, że mieszka Pan w Polsce (wg takiej właściwości składa Pan zeznania podatkowe PIT-36 za każdy rok podatkowy oraz deklaracje PIT-5).Zatem, ze względu na fakt zamieszkania w Polsce, podlega Pan obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Bez znaczenia pozostaje fakt, że od dochodów z pracy najemnej pobrano podatek w USA, co jeszcze nie oznacza, że Pan zapłaci podatek podwójnie. Zapobiega temu przede wszystkim polsko-amerykańska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana w dniu 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r., Nr 31, poz. 178 i 179). W art. 20 tej umowy znajduje się zwolnienie od podwójnego opodatkowania polegające na tym, że Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków zapłaconych w USA. Znajduje to odzwierciedlenie w art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym, który stanowi, że jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8 (tzw. metoda wyłączenia z progresją), dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepis art. 11 ust. 3 i 4 (zasady przeliczania walut) stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników ze stosunku pracy z zagranicy, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a tj. w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-53).

Za dochód uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu.

Stosownie do postanowienia art. 44 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym podatnicy mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19% tych dochodów, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju. Zatem, jeżeli Pan wrócił do kraju w maju 2004 r., to winien Pan wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy w terminie do dnia 20 czerwca 2004 r.

Nadmienia się, że w świetle art. 44 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym wymienione przepisy art. 44 ust. 1 a i 7 stosuje się również z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (w opisanym przypadku zachodzi art. 20 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania tj. zasada zaliczania na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków zapłaconych w USA).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika