Czy obuwie zakupione i wydane członkom koła łowieckiego do użytku służbowego będzie stanowiło (...)

Czy obuwie zakupione i wydane członkom koła łowieckiego do użytku służbowego będzie stanowiło dla nich przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

W odpowiedzi na pismo z dnia 14 czerwca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do postanowienia art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. ? Prawo łowieckie (Dz. U. z 2002 r., Nr 42, poz. 372 ze zm.) koła łowieckie zrzeszają osoby fizyczne i są podstawowym ogniwem organizacyjnym w Polskim Związku Łowieckim w realizacji celów i zadań łowiectwa.

Porady prawne

W przypadku, gdy Koło łowieckie dokonuje zakupów obuwia dla członków koła, którzy realizują zadania statutowe, równowartość zakupionego i wydanego obuwia do użytku służbowego nie jest dla tych osób przychodem podlegającym podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

W sytuacji, gdyby wymienione osoby uzyskiwały przychody np. z tytułu częściowej rekompensaty kosztów polowania, to tego rodzaju odpłatne świadczenie podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koła łowieckie nie są zobowiązane do poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych myśliwym rekompensat. Natomiast na podstawie art. 42a ustawy zobowiązane są sporządzić w trzech egzemplarzach, odrębnie dla każdego podatnika, informację według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Wynikające z informacji kwoty uzyskanych przychodów podatnik obowiązany jest doliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym do innych dochodów uzyskanych w ciągu roku podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika