Pracownicy otrzymują raz na dwa miesiące paczkę herbaty do samodzielnego przygotowania (...)

Pracownicy otrzymują raz na dwa miesiące paczkę herbaty do samodzielnego przygotowania napoju. Czy wartość otrzymywanej przez wszystkich pracowników herbaty w celu samodzielnego przygotowania napoju jest zwolniona z opodatkowania?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w ... stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 24.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie płatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym:

w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwoty odpowiadającej wartości otrzymywanej przez wszystkich pracowników herbaty w celu samodzielnego przygotowania napoju nie jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

W dniu 01.06.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek z 24.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z 09.06.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia przedmiotowego pisma. Ww. pismo zostało doręczone 14.06.2005 r. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z 17.06.2005 r., złożonym do tut. organu podatkowego 20.06.2005 r., a więc w terminie określonym przez tut. organ podatkowy.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W treści wniosku z 24.05.2005 r., uzupełnionego pismem z 17.06.2005 r. płatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Pracownicy otrzymują raz na dwa miesiące paczkę herbaty do samodzielnego przygotowania napoju.

Zapytanie :

Czy wartość otrzymywanej przez wszystkich pracowników herbaty w celu samodzielnego przygotowania napoju jest zwolniona z opodatkowania.

Własne stanowisko w sprawie :

Zdaniem płatnika ?wartość przydzielonej pracownikowi herbaty nie stanowi jego przychodu (art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?), gdyż wolna od podatku jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy?.

Ocena prawna stanowiska pytającego dokonana przez Naczelnika tut. Urzędu ( z przytoczeniem przepisów prawa) :

Przepis art. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) określa specyfikację źródeł przychodów osiąganych przez podatników z poszczególnych tytułów. Źródłami przychodów, unormowanymi w ust. 1 pkt 1 ww. artykułu są m.in. stosunek służbowy i stosunek pracy. Ustawodawca w art. 12 ww. ustawy określił, iż za przychody z powyższego tytułu uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl natomiast art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Zgodnie z § 112 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. (j.t. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650) pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.

W przedstawionym stanie faktycznym pracownicy otrzymują od pracodawcy świadczenia rzeczowe w postaci paczek herbaty. Z ww. przepisu Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. - wydanego na podstawie art. 237 ze zm. 15 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) - wynika, iż pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi wodę zdatną do picia lub inne napoje. W treści powyższej normy prawnej nie wymieniono natomiast artykułów spożywczych, służących do samodzielnego przygotowywania napojów przez pracowników. Zatem na mocy art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych zostały objęte wyłącznie świadczenia rzeczowe przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, a więc na podstawie wymienionego przez jednostkę Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko płatnika, iż wartość przydzielonych pracownikowi paczek herbaty jest zwolniona od podatku jako wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie stanowi jego przychodu, jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Niniejsze postanowienie zostało wydane w oparciu o aktualny stan prawny. W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika