Czy dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianego pracownika w ramach przygotowania (...)

Czy dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianego pracownika w ramach przygotowania zawodowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.10.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu ? 30.10.2006 r.), uzupełnionego pismem w dniu 22.12.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że wójt gminy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika udziela na podstawie art. 70b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty dofinansowania pracodawcom do kosztów kształcenia młodocianego pracownika w ramach przygotowania zawodowego. Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika zależy od okresu kształcenia wynikającego z umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym pytający wnosi o zajęcie stanowiska czy od powyższego dofinansowania należy pobierać podatek dochodowy od osób fizycznych?
Zdaniem wnioskodawcy dofinansowanie to na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) korzysta ze zwolnienia w podatku.
W myśl przepisu art. 70b ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) 'pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia' (...), natomiast w myśl przepisu art. 70b ust. 8 'dofinansowanie z budżetu państwa kosztów kształcenia młodocianych pracowników odbywa się w ramach dotacji celowej na zadania własne'.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 47b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w związku z art. 3 pkt. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619, zm. Dz. U. z 2005 r. Nr 30, poz. 262), wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Z powyższych uregulowań wynika, że otrzymana w trybie art. 70b ustawy o systemie oświaty, przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, kwota dofinansowania na pokrycie kosztów kształcenia młodocianych pracowników, jest wolna od podatku dochodowego.
Zwolnienie przedmiotowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 47 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązuje do 31 grudnia 2006 r. Natomiast od 1 stycznia 2007 roku ustawodawca zawarł powyższe zwolnienie w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym.
Tak więc zwolnienie powyższych przychodów nie wynika z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lecz z innych przepisów przedstawionych powyżej.
W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej uznaje stanowisko wnioskodawcy w powyższej kwestii ? jako nie prawidłowe.
W dacie wydania powyższego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa w powyższej sprawie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika