Czy można uznać za prawidłowe zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych dowody księgowe, (...)

Czy można uznać za prawidłowe zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych dowody księgowe, na których nie zostały naniesione dane wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości?

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Porady prawne

Pismem z dnia 24.01.2006 r. Z. spółka z o.o. zwrócił się z wnioskiem do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie - czy można uznać za prawidłowe zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych dowody księgowe, na których nie zostały naniesione dane wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, ponieważ dekretacja odbywa się za pomocą programu księgowego, a na ww. dowodach są zamieszczone nadawane przez program księgowy numery pozycji, pod którymi zostały one zaksięgowane. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca poinformował, iż spółka jest obowiązana do stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). W związku z powyższym przy użyciu komputera i programu księgowego prowadzi księgi rachunkowe i na ich podstawie ustala podstawę opodatkowania i wysokość należnego podatku. Zdaniem wnioskodawcy z uwagi, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami (w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy), tj. w tym wypadku zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, która to ustawa w art. 21 ust. 1a zawiera zapis, na podstawie którego można zaniechać zamieszczania na dowodzie księgowym danych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 5 i 6 (w tym dekretacji), jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów należy przyjąć, że dowód źródłowy, na którym nie zostały zamieszczone dane wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości można uznać za dowód prawidłowy jeżeli wynika to z techniki dokumentowania zapisów księgowych (w przypadku spółki technika ta polega na dekretacji dokonywanej komputerowo wraz z nanoszeniem numerów pozycji księgowych bezpośrednio na dowodach źródłowych).

Uwzględniając powyższy wniosek oraz biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiocie zapytania jest następujące:

Zgodnie z zapisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy zostali zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku. Odrębnym przepisem do jakiego odsyła przepis art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest ustawa z dnia 29.09.1994 r. - o rachunkowości, która w art. 20 ust. 2 informuje, że podstawą zapisu w księgach rachunkowych jest dowód księgowy stwierdzający fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem. W art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości, ustawodawca zawarł wymogi, jakim powinien odpowiadać dowód księgowy. Zgodnie z brzmieniem cyt. artykułu dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:

  1. określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
  2. określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
  3. opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
  4. datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
  5. podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składnik aktywów,
  6. stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

Jednocześnie ustawodawca w art. 21 ust. 1a ustawy o rachunkowości zawarł zapis, zgodnie z którym można zaniechać zamieszczania na dowodzie księgowym danych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 5 i 6, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów księgowych. Zgodnie z powyższym zapis niniejszy ma zastosowanie w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przy zastosowaniu techniki komputerowej, przy pomocy której pewne operacje księgowe są księgowane automatycznie wg zapisanych w programie algorytmów.

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, iż w sytuacji używania przez waszą spółkę programu komputerowego, który pozwala na wydruk dekretu zawierającego informację o sposobie ujęcia każdego dokumentu w księgach rachunkowych oraz inne informacje pozwalające na powiązanie wydruku dekretu z dowodem księgowym, wówczas możliwe jest odstąpienie od ręcznego dekretowania dowodów księgowych. W powyższym przypadku, konieczne jest trwałe dołączenie wydruku dekretu do dokumentu stanowiącego dowód źródłowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika